Roślinni Bracia. Seryo z suszonym pomidorem

seryo wegański blog

Nasza rekomendacja:
5.2 out of 6 stars (5,2 / 6)

Patrząc na skład Seryo z suszonym pomidorem Roślinnych Braci (w trakcie testów firma nazywała się Mleczni Bracia) dochodzę do wniosku, że chociaż jest bardzo dobry, to nieodkrywczy. Testowaliśmy już pasty na bazie ziaren słonecznika, w czym specjalizuje się firma Vital World produkująca między innymi Pastę ze słonecznika z suszonymi pomidorami. Pasta ta nie jest i zapewne nie miała się kojarzyć z serem, ale kilka jej składników (słoneczniki, olej rzepakowy, suszone pomidory) jest takich samych jak w Seryo. Dlaczego zatem jej cena jest znacznie niższa…? A może uzasadnienie wyższej ceny tkwi w szczegółach? W pomyśle na stworzenie “imitacji” sera i twórcze nazwanie go “Seryo”? W innej obróbce i odpowiednim doborze pozostałych składników? Baza ta sama, a efekty zupełnie inne. Summa summarum bardzo dobre.

Smak Seryo z suszonymi pomidorami jest…konkretny 😀 Jeżeli nie lubicie lub nie tolerujecie potraw pikantnych nie kupujcie tego produktu. Naprawdę jest pikantny. Moim zdaniem producent powinien zamieścić na etykiecie informację na ten temat.  W smaku dominują suszone pomidory (mimo, że jest ich stosunkowo mało), oregano i chili. To wszystko sprawia, że smak jest kwaskowaty, lekko gorzki i bardzo “treściwy”. Nie jest to pasta i jej konsystencja raczej z typowymi serami się nie kojarzy. Jednak nie można odmówić Seryo oryginalności i specyficznej, treściwej smakowitości, która sprawia, że ma się ochotę opróżnić cały słoik za jednym razem. Ze względu na dobre wartości odżywcze i stosunkowo niewielką zawartość soli można to zrobić bez większych wyrzutów sumienia 😎🤗 Nie namawiam oczywiście, ale gdyście chcieli…😉

Kanapka z Seryo zrobiona z ulubionym pieczywem (nie pumperniklem) i z dodatkiem warzyw jest naprawdę fantastyczna. Nawet opisana wcześniej ostrość nie jest w tym połączeniu aż tak bardzo wyczuwalna.

Co prawda producent w swojej ulotce sugeruje żeby seryo dodawać do sałatek, ale mnie się to nie udało. Ze względu na swoją, bardziej zbliżoną do pasty,  konsystencję może być raczej wykorzystany do przyrządzenia dipu lub sosu do sałatki.

Najsłabszą stroną Seryo z suszonym pomidorem jest jego cena. Najmocniejszymi: skład, oryginalna smakowitość i to, że jest sprzedawany w słoiku, a nie w opakowaniu foliowym.

Naszym zdaniem to kolejny ciekawy produkt Roślinnych Braci. Dlatego postawiliśmy przyznać mu naszą specjalną rekomendację.

Arek

Wegański blog Vegetest.pl

Ocena organoleptyczna

Przedmiot oceny Opis
Opakowanie Szklany słoik z papierową etykietą. Grafika etykiety niewyszukana, estetyczna, utrzymana w ograniczonej kolorystyce.
Wygląd ogólny Kolor ciemnobeżowy. Widoczne kawałki składników.
Konsystencja i tekstura Konsystencja “kaszkowata” – pasta z drobnymi kawałkami składników. Sypki, wilgotny i lekko tłusty.
Zapach Ziołowy, pomidorowy z nutą papryki i pestek słonecznika.
Smak Zdecydowany. Ziołowy, pikantny i gorzkawy z silnie zaznaczonym smakiem suszonych pomidorów.
Alternatywa dla produktów niewegańskich Tak. Dobra dla pikantnych serów ziołowych.

 

Informacje dodatkowe

Obecność konserwantów Brak
Zawartość substancji zagęszczających Brak
Obecność substancji, które mogą wywoływać reakcje alergiczne u osób uczulonych. Brak. Z wyjątkiem zastrzeżeń producenta.
Informacje (zastrzeżenia) producenta Bez GMO. W zakładzie używane są: soja, migdały, soja.
Przechowywanie +2 do +6. Po otwarciu spożyć w ciągu 24 godzin.
Odpowiedni w diecie bezglutenowej Tak

Przedział cenowy – Bardzo drogi
8,99 zł za opakowanie – 56,18 zł za kg.

Producent: Mleczni Bracia A. Witkowski, R. Nawrocki

Sklep: Weganski.com

Roślinni Bracia. Seryo z suszonym pomidorem

8,99 zł – 160 g
8.4

Skład

9.0/10

Wrażenia konsumpcyjne

8.0/10

Wartości odżywcze

7.0/10

Opłacalność

9.0/10

Smakowitość

9.0/10

Skład

 • Pestki słonecznika 26,1%
 • Olej rzepakowy
 • Cytryna
 • Suszone pomidory 0,6%
 • Chili
 • Oregano
 • sól morska

Wartości odżywcze

 • Energia: 386, 4 kcal
 • Tłuszcz: 36,4 g (kwasy tłuszczowe nasycone 4,1 g)
 • Węglowodany: 8,6 g (cukry 0,7 g)
 • Białko: 7,3 g
 • Błonnik: 2,2 g
 • Sól: 1,0 g

Inne wegańskie produkty

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *