Vegeidealni. Vege Pieroghi Marhave

Nasza rekomendacja:
3.9 out of 6 stars (3,9 / 6)

Jak wiecie staramy się dostarczać czytelnikom możliwie obiektywnej informacji tylko, na ile to możliwe, nieznacznie “okraszonej” naszymi subiektywnymi odczuciami. Jednak czasami chciałoby się zabrać głos i wypowiedzieć się krytycznie na temat czynionych przez niektóre wpływowe osoby i instytucje prób wprowadzania zakazów używania w odniesieniu do produktów roślinnych nazw produktów, których bazą jest mięso lub jego przetwory. Komuś kto od dziecka jadł parówki i przeszedł na weganizm łatwiej będzie podjąć decyzję wybierając pomiędzy “parówkami” sojowymi, a różnymi innymi produktami będącymi efektem przetworzenia ziarna sojowego, które mają kształt walca, i które można spożywać z pieczywem, musztardą itd…Dlatego bardzo nas cieszy inwencja niektórych producentów, którzy udowadniają, że wprowadzenie regulacji prawnych i tak nie ma sensu. Jak się bowiem okazuje wystarczy wprowadzić drobne zamieszanie w literkach nazwy produktu i wszelkie kolejne ustawy oraz rozporządzenia będą tylko niepotrzebną stratą czasu i pieniędzy podatników. Testowane dzisiaj Pieroghi są tego świetnym przykładem. Z tego co nam wiadomo nazwa „pierogi” nie jest zastrzeżona, a już na pewno nie będzie nigdy w stosunku do pierogów wyprodukowanych w całości z surowca roślinnego. Ale pomysł na przyszłość już jest 😉 Brawa dla producenta 👏👏👏

A jak pieroghi wypadają w naszym teście? Nie są złe, ale na pewno mogłyby być lepsze 😉 Spojrzawszy pierwszy raz na opakowanie stwierdziliśmy, że warto byłoby przetestować te nowe pierogi “z kaszą jaglaną” (sic!). Pierogi, które z samej nazwy są marchewkowe nam skojarzyły się z kaszą jaglaną…? Nie trzeba być specjalistą z zakresu neuromarketingu, żeby dojść do wniosku, że ich kolor oraz przykuwająca uwagę strzałka wskazująca napis „kasza jaglana” mogą takie właśnie skojarzenia wzbudzać.

Pierogi są marchewkowe i (niestety) zdecydowanie czosnkowe. Czosnek dominuje zarówno w smaku jak i w zapachu. Dlatego warto je zarekomendować głównie miłośnikom tego aromatycznego warzywa 😂 Ponieważ my do nich się nie zaliczamy (a już na pewno nie w wersji lekko słodkiej) prosimy o uwzględnienie tego podczas lektury niniejszego testu*.  Jednak nawet jego miłośnicy powinni wziąć pod uwagę to, że jego zapach pozostaje w ustach na długo po zjedzeniu pierogów. Zapach czosnku pojawia się natychmiast po otwarciu opakowania, w którym znajdziecie kilkanaście pokrytych obficie tłustą warstwą pierogów. Nie spotkaliśmy u innych producentów aż tak obficie oblanych tłuszczem pierogów.

Vegeidealni. Vege Pieroghi Marhave zostały przez nas przyrządzone na trzy z czterech rekomendowanych przez producenta sposobów – jak zawsze opcję „frytkownica” pomijamy 😝

W przeciwieństwie do wielu innych tego typu produktów w tym przypadku różnice pomiędzy sposobami podgrzania nie były znacząco istotne. Szczegółowy opis znajdziecie w tabeli poniżej.

Jeżeli lubicie lekko chrupiącą „skórkę” pogrzejcie na patelni z dodatkiem oleju, bo mimo tego, że pierogi są tłuste przywierają do jej dna. Jeżeli unikacie oleju i lubicie jedzenie lżej strawne podgrzejcie je w wodzie. Jeżeli lubicie płacić duże rachunki za prąd nagrzejcie piekarnik do temperatury 200 stopni i podgrzewajcie przy włączonym termoobiegu przez sześć minut…

Testowane Pieroghi Marhave na pewno są jakąś odmianą w codziennym menu. Jednak połączenie czosnku ze słodką marchewką i mdłą kaszą jaglaną, tylko w wersji z piekarnika nieco okraszoną wytrawnością pieprzu, nie sprawdza się nawet mimo zastosowania orientalnej curry, która tutaj raczej podkreśla słodycz pierogów zamiast ją równoważyć.

Już za kilka dni Święta, czy pierogi mogą na stałe trafić do wigilijnego menu weganina? Najpierw lepiej spróbować: przed lub po Wigilii 😉

Arek
wegański blog vegetest.pl

* Na ocenę smakowitości, opłacalności oraz naszą ostateczną rekomendację miała wpływ zbyt dominująca obecność czosnku w produkcie.

Ocena organoleptyczna

Przedmiot oceny Opis
Opakowanie/etykieta Przyjemne dla oka. Opakowanie plastikowe z papierową szarfą. Etykieta w postaci papierowej szarfy z lakierem wybiórczym w kilku kolorach, estetyczna. Czytelne napisy.  Zachęca do zakupu.
Wygląd ogólny Kolor pierogów typowy żółtawy. Pokryte obficie tłuszczem, całe, niektóre nierówno sklejone. Wnętrze pierogów w kolorze ugru. Widoczne kawałki składników.
Konsystencja i tekstura Po ugotowaniu
Miękkie, utrzymujące strukturę. Nieklejące. Ciasto o średniej grubości. Wyczuwalne kawałki składników.
Po odsmażeniu na patelni
Twardawa, chrupiąca, przybrązowiona warstwa wierzchnia. Zwarta struktura. Wyczuwalne kawałki składników.
Po podpieczeniu w piekarniku

Lekko twarde i zwarte ciasto miejscami półprzeźroczyste ukazuje zajdujące się wewnątrz nadzienie.
Zapach
Po ugotowaniu
Wyraźnie wyczuwalny zapach czosnku, słodkiej marchewki i przyprawy curry.
Po odsmażeniu na patelni

Dominujący zapach czosnku z wyraźnie wyczuwalnym aromatem przyprawy curry i marchewki.
Po podpieczeniu w piekarniku.

Wyczuwalny zapach czosnku, przyprawy curry, marchewki i czarnego pieprzu.
Smak Po ugotowaniu
Wyraźnie wyczuwalny smak czosnku, marchewki, kaszy jaglanej i przyprawy curry. Słodkie. Smak ciasta nie jest wyczuwalny.
Po odsmażeniu na patelni
Wyraźnie wyczuwalny smak czosnku, marchewki i przyprawy curry. Smak i zapach czosnku zostaje w ustach na długo po zjedzeniu pierogów. Słodkie. Smak ciasta nie jest wyczuwalny.
Po podpieczeniu w piekarniku

Wyczuwalny smak czosnku, marchewki, kaszy jaglanej i przyprawy curry. Całość równoważona smakiem czarnego pieprzu. Ogólny smak mniej zdecydowany niż w obu powyższych wersjach. Smak ciasta nie jest wyczuwalny.
Alternatywa dla produktów niewegańskich Nie dotyczy

Informacje dodatkowe

Obecność konserwantów Brak
Zawartość substancji zagęszczających Brak
Obecność substancji, które mogą wywoływać reakcje alergiczne u osób uczulonych. Gluten (mąka pszenna), gorczyca
Informacje (zastrzeżenia) producenta Bez konserwantów i barwników. Super dla wegan.

W zakładzie przetwarzane są również soja i jej pochodne, sezam i jego pochodne.

Przechowywanie +0ºC do +6 ºC

Po otwarciu przechowywać w lodówce przez 24 godziny.

Odpowiedni w diecie bezglutenowej Nie

 Przedział cenowy – Tani
7,99 zł za opakowanie – 19,95 zł za kg. 

Producent: Pure&Fit
Zakupiono: Lidl

Vegeidealni. Vege Pieroghi Marchave

7,99 zł - 400 g
6.9

Skład

9.0/10

Wrażenia konsumpcyjne

6.0/10

Wartości odżywcze

6.0/10

Opłacalność

7.5/10

Smakowitość

6.0/10

Skład

 • Mąka pszenna
 • Woda
 • Marchew 26%
 • Kasza jaglana 4%
 • Olej rzepakowy
 • Sól
 • Czosnek
 • Przyprawa curry (zawiera gorczycę).
 • Pieprz czarny
 • Kurkuma

Wartości odżywcze

 • Energia: 173 kcal
 • Tłuszcz 3,7 g (kwasy tłuszczowe nasycone 0,3 g)
 • Węglowodany 30,0 g (cukry 1,5 g)
 • Białko 4,3 g
 • Sól 1,2 g

Inne wegańskie produkty

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *