Napoje migdałowe. Wielki test

Jak testowaliśmy 🥛

Wybierając napoje migdałowe do wielkiego testu kierowaliśmy się jedynie dwoma wyznacznikami:

 • Testujemy tylko napoje migdałowe, które nie zawierają cukru.
 • Odwiedzamy dziesiątki sklepów i bez względu na cenę kupujemy wszystkie dostępne w nich napoje migdałowe.

Wiemy, że na rynku jest więcej napojów migdałowych, ale postanowiliśmy przetestować te, których nie trzeba specjalnie szukać. Dlatego nie testowaliśmy niektórych napojów, ponieważ mimo wielu starań nie znaleźliśmy ich w żadnym z odwiedzonych sklepów stacjonarnych. Dlaczego właśnie tak? Nasze zasady opisujemy w artkule „O blogu”

Przetestowaliśmy łącznie 11 napojów migdałowych od różnych producentów. To chyba najbardziej obiektywny z naszych testów, ponieważ przeprowadzaliśmy go wspólnie z naszymi przyjaciółmi, Agnieszką i Mariuszem, którzy są wegetarianami i z chęcią wzięli w nim udział. Przy okazji pragniemy Wam bardzo podziękować za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu testu.

Ocenialiśmy:

 • Skład  W składzie powinny się znaleźć migdały i woda. Jednak zdecydowana większość napojów zawierała co najmniej trzy składniki: woda, migdały i sól. Przyjęliśmy zatem taki skład jako normę rynkową. Jeżeli pojawiły się inne składniki obniżaliśmy ocenę, jeżeli składniki były pochodzenia ekologicznego podnosiliśmy ją. Wyjątkiem od tej reguły są dodatki: wapń oraz witaminy. Jednak ich obecność nie ma wpływu na naszą ocenę.
 • Wrażenia konsumpcyjne 👀🎯 Ocenialiśmy wygląd i rodzaj opakowania, wygodę otwierania i nalewania, wygląd samego napoju, gęstość i łatwość spieniania.
 • Smakowitość 👅 Napoje powinny mieć przyjemny zapach (mleczny, migdałowy, zbożowy) oraz zrównoważony smak. “Mleczność” produktu omawiamy na kolejnym etapie tego testu.
 • Cena 💸 Im niższa cena, tym wyższa ocena napoju.

Oceny przyznawaliśmy w skali od 1 do 6. Gdzie 1 to nota najniższa, a 6 najwyższa. Np. jeżeli w składzie znajdowały się tylko trzy składniki i były to składniki bio, produkt otrzymywał notę 6. Jeżeli nie były bio, a było ich mniej (np. dwa składniki) produkt także otrzymywał ocenę 6. Obecność dodatków wzbogacających nie miała wpływu na ocenę. Chyba, że ich relatywnie niska zawartość była raczej zabiegiem marketingowym niż wpływała na polepszenie wartości odżywczych produktu.

Na podstawie tych ocen oraz całościowych wrażeń konsumpcyjnych wybraliśmy dwie oceny końcowe:

Opłacalność 💰 Najwyższą ocenę otrzymały te napoje migdałowe, których relacja składu, wrażeń konsumpcyjnych i smakowitości do ich ceny była najbardziej korzystna. Czyli takie, które oferowały najlepszy skład, najlepsze wrażenia konsumpcyjne i smakowitość w możliwie najniższej cenie.

Jakość 👑 Najwyższą ocenę otrzymały te napoje migdałowe, które zapewniały najlepsze wrażenia konsumpcyjne, były najsmaczniejsze i miały najlepszy skład. Ocena została uśredniona. Ceny nie braliśmy pod uwagę. To po prostu najlepsze napoje migdałowe jakie udało nam się zakupić.

Oto lista napojów migdałowych, które przetestowaliśmy.

 1. Berief – Bio Mandel Natur
 2. Blue Diamond – Alomond Breeze unsweetened
 3. Eco Mil – Almond Nature sugar free
 4. Ener Bio – Mandel Drink Natur
 5. Natrue – Almond Drink unsweetened
 6. Provamel – Almond Drink no sugar. Organic bio.
 7. Sante – Organic Almond
 8. Sonko – Migdałowe
 9. Take it veggie – Organic Alomnd Drink without sugar
 10. The Bridge – Almond Drink Sugar Free
 11. Vemondo – Napój migdałowy bez cukru

Na początku testu znajduje się tabela, w której umieściliśmy napoje migdałowe od najlepszych do tych nienajlepszych 😉 Głównym wykładnikiem jest jakość, a kolejnym opłacalność.

Na końcu testu znajduje się alfabetyczne zestawienie testowanych napojów wraz z miejscem ich zakupu i cenami.

 Wprowadzenie

Ze względu na ogromne zainteresowaniem naszymi  Wielkim testem napojów sojowych i Wielkim testem napojów owsianych oraz rosnącą sprzedaż napojów migdałowych zdecydowaliśmy się przeprowadzić nasz kolejny, piąty, wielki test. Tak jak poprzednie i ten test był dla nas dużym wyzwaniem. Zbierając napoje migdałowe do (co trwało sporo czasu) odwiedziliśmy kilkadziesiąt sklepów stacjonarnych. Już same zakupy pozwoliły nam wyciągnąć kilka ciekawych wniosków 🤔

Wybór

Wyraźnie wzrosła podaż napojów migdałowych. Kiedy w sierpniu 2019 roku testowaliśmy napoje sojowe wybór napojów migdałowych był niewielki i do tego wszystkie, niezależnie od marki i składu był znacznie droższe zarówno od owsianych,  jak i od sojowych. Cena niektórych z nich przekraczała cenę nabojów sojowych nawet dwuipółkrotnie. Obecnie jesteśmy w stanie zakupić napój migdałowy w cenie napoju sojowego. Co jest dobrą wiadomością dla osób unikających produktów na bazie soi. Zatem i dostępność, i cena mogą być powodami do zadowolenia. Ale obserwując zachowania konsumentów mamy wrażenie, iż ta jakie napoje są kupowane wynika z chwilowej promocji w danym sklepie. Jeżeli np. w Kauflandzie jest promocja na napoje owsiane (nawet 5%), z półki znikają napoje owsiane. Jeżeli w innym dniu jest promocja na napoje migdałowe, znikają migdałowe, jeżeli sojowe, sojowe itd.

Skład i wartości odżywcze

Musieliśmy niestety zrezygnować z wielu napojów, ponieważ co najmniej kolejne 11 lub więcej zawiera w swoim składzie cukier. Spotkaliśmy napoje, które zawierały ekologiczny cukier nierafinowany i wtedy mieliśmy dylemat. Jednak stwierdziliśmy, że cukier to cukier i nie będziemy odchodzić od przyjętej zasady. Trudno byłoby porównywać cechy organoleptyczne napojów z cukrem i bez cukru. Jednak testując napoje bez cukru doszliśmy wszyscy do wniosku, że dosładzanie może mieć sens 😉

Zauważyliśmy znaczne rozbieżności w zawartości węglowodanów. Są napoje, które zawierają ich sporo (Eco Mil) i te, które nie zawierają ich w ogóle (Ener Bio). Wynika to z faktu różnic w składzie. Eco Mil zawiera skrobię z tapioki, a Ener BIO zawiera tylko wodę, migdały i sól morską, co z kolei przekłada się na wyższą zawartość tłuszczu. Coś za coś.

Mleczność

To chyba najbardziej dyskusyjna kwestia odnosząca się do subiektywnego odbioru smakowitości napojów migdałowych. Część konsumentów poszukuje w napoju (mleku) roślinnym substytutu mleka krowiego wraz z jego cechami organoleptycznymi, dlatego preferują napoje migdałowe, które:

 • dobrze się pienią,
 • łączą się łatwo z innymi produktami, np. z kawą,
 • mają zapach nieco zbliżony do mleka krowiego,
 • smakują podobnie jak mleko krowie.

Część konsumentów szuka takich napojów migdałowych, które:

 • dobrze się pienią,
 • dobrze łączą się z innymi produktami,
 • pachną neutralnie,
 • smakują neutralnie.

Jednak inna część konsumentów szuka napojów migdałowych, które:

 • nie muszą się pienić,
 • nie muszą dobrze łączyć się z innymi produktami,
 • pachną jak mleko krowie.
 • smakują jak mleko krowie.

Oczekiwania konsumentów są różne, dlatego trudno jest powiedzieć czy lepsze są napoje migdałowe, które pod względem smakowitości są idealnymi substytutami mleka krowiego, czy te które są produktami typowo roślinnymi lub neutralnymi. Naszym zdaniem są to kwestie indywidualnych preferencji konsumenckich. Jednak podczas testów musieliśmy przyjąć jakieś rozwiązanie 😀 Dlatego, podobnie jak w teście napojów sojowych, wyżej oceniamy produkty, które posiadają fizyczne cechy zbliżone mleka krowiego (dobrze się pienią i dobrze łączą z innymi składnikami). Jednak po wielu komentarzach i dyskusjach postanowiliśmy nie oceniać smakowitości w aspekcie podobieństwa do mleka krowiego. Dla jednych napój migdałowy zapachem i smakiem zbliżony do mleka krowiego będzie właśnie tym czego w nim szukają, dla innych wprost przeciwnie. Dlatego skupiliśmy się na ogólnej ocenie zapachu i smaku (im bardziej równe, tym wyższa ocena). Niemniej jednak przy opisie każdego napoju odnosimy się do smakowitości mleka krowiego.

Wnioski

Przystępując do testu napojów migdałowych oczekiwaliśmy, że będą one bardzo zbliżone pod względem składu i jakości do owsianych i być może staną się naszymi ulubionymi napojami.  Tak się jednak nie stało, Nie ze względu na cenę, bo ta bardzo spadła w stosunku tego co było jeszcze przed pierwszym testem (napojów sojowych), który przeprowadziliśmy na naszym wegańskim blogu. W naszym odczuciu napoje owsiane bardziej sprawdzają się zarówno jak składnik przyrządzanych w domu dań oraz jako bardzo dobrze pieniący się zamiennik mleka do kawy. Napoje migdałowe są naszym i naszych przyjaciół zdaniem, specyficzne i nie każdemu ich smakowitość może odpowiadać. Ale jak zawsze jest to kwestia gustu 😉

Najbardziej zaskoczyło nas to, że w przeciwieństwie do napojów sojowych i owsianych, migdałowe są dość równe zarówno pod względem smaku, jak i zapachu. Poniższym twierdzeniem możemy narazić się na hejt i krytykę, ale tak to już jest jak się prowadzi blog. Jak mawia nasz znajomy: do roboty chętnych brak, ale do krytyki ustawia się zawsze kolejka.

Otóż oceny organoleptyczne przeprowadzone przez cztery osoby wykazały, że z małymi wyjątkami, pod względem smaku i zapachu nie ma tak istotnych różnic pomiędzy napojami migdałowymi, jak miało to miejsce w przypadku napojów sojowych i owsianych. Dlatego zaryzykujemy twierdzenie, że w zasadzie wszystko jedno jaki napój migdałowy kupicie otrzymacie zbliżone cechy organoleptyczne. Dlatego bardziej zasadnym wydaje się wybór Takie it Veggie za 5,99 zł niż Provamel za 12,99 zł. Lepiej kupić dwa kartoniki tego pierwszego niż jeden tego drugiego. Spoglądając na oceny możecie mieć inne wrażenie. A Mianowice, że napoje są bardzo różne. Jednak wynika to raczej z przyjętego przez nas reżimu oceniania. Np. jeżeli cena napoju wynosiła 5,99 zł, to dawaliśmy ocenę cząstkową 6. Jeżeli natomiast wynosiła 11,99 zł, ocenę 2. Podobnie było z różnicami w składzie. Napojom, które zawierały dodatki inne niż woda, sól obniżyliśmy ocenę. Dlatego Berief otrzymał notę 6, a np. a Alomnd Breeze 4. Jednakże różnice nie są aż tak duże jakby na pierwszy rzut oka mogły wskazywać na to oceny i czasami opis.

Poniżej prezentujemy najważniejsze wnioski z całego testu.

 • Największy wybór napojów migdałowych znajdziemy w sklepach Auchan.
 • Najtańsze napoje migdałowe kupimy w Kauflandzie i w Lidlu.
 • Rozbieżności cenowe pomiędzy poszczególnymi produktami są znaczne: od 5,99 zł (Take it Veggie) do 12,99 zł (Provamel).
 • Napój ekologiczny z kontrolowanych upraw może kupić taniej mniej niż zwykły.
 • Wyższa cena nie oznacza, że kupimy produkt wysokiej jakości, który wyróżnia się czymś szczególnym.
 • Produkty niewiele różnią się składem. W większości z nich znajdziemy wodę, migdały, olej i sól.
 • Zaobserwowaliśmy niewielkie różnice w wyglądzie produktów. Zdarzały się napoje w kolorze ecru, lekko szare, a nawet wpadające w żółć. Jednak, co widać na poniższym zdjęciu, nie są to różnice aż tak znaczące, jak w przypadku napojów sojowych. Dlatego te różnice możemy przy zakupie pominąć.
 • W przeciwieństwie do napojów sojowych i owsianych, migdałowe są w większości dość równe zarówno pod względem smaku, jak i zapachu.

 

Jakie są Twoje doświadczenia z napojami owsianymi? 

Czekamy na Twoją opinię i komentarz 

Zestawienie wyników testu:

W tabeli zestawiliśmy napoje owsiane począwszy od tych najlepszych. 

 

Lp. Nazwa Jakość Opłacalność
1. Vemondo – Napój migdałowy bez cukru 5.6 out of 6 stars (5,6 / 6) 5.5 out of 6 stars (5,5 / 6)
2. Provamel – Almond Drink no sugar. Organic bio 5.6 out of 6 stars (5,6 / 6) 4.7 out of 6 stars (4,7 / 6)
4.  Sante – Organic Almond 5.3 out of 6 stars (5,3 / 6) 5 out of 6 stars (5 / 6)
5. Ener Bio – Mandel Drink Natur 5 out of 6 stars (5 / 6) 4.8 out of 6 stars (4,8 / 6)
6. Berief – Bio Mandel Natur 5 out of 6 stars (5 / 6)  4.7 out of 6 stars (4,7 / 6) 
7. The Bridge – Almond Drink Sugar Free 5 out of 6 stars (5 / 6) 4.2 out of 6 stars (4,2 / 6)
8. Blue Diamond Alomond Breeze unsweetened 4.6 out of 6 stars (4,6 / 6) 4 out of 6 stars (4 / 6) 
9. Take it veggie – Organic Alomnd Drink without sugar  4.6 out of 6 stars (4,6 / 6)  4.2 out of 6 stars (4,2 / 6)
10. Natrue – Almond Drink unsweetened  4 out of 6 stars (4 / 6) 3.3 out of 6 stars (3,3 / 6)
11. Sonko – Migdałowe 3.3 out of 6 stars (3,3 / 6) 3 out of 6 stars (3 / 6)

Opis i ocena poszczególnych napojów migdałowych
(kolejność alfabetyczna)

1. Berief – Bio Mandel Natur

Jakość: 5 out of 6 stars (5 / 6)

Opłacalność: 4 out of 6 stars (4 / 6)

Opakowanie Tetra Pak, zadrukowane. Produkt utrwalony w technologii UHT. Grafika estetyczna i oryginalna, charakterystyczna dla marki i łatwo rozpoznawalna. Kolor napoju alabastrowy w szarość. Pieni się dobrze. Lekka piana utrzymuje się długo. Konsystencja typowa dla napojów migdałowych. Smak wyraźnie słony. Migdały bardzo trudne do wyczucia. Mleczny z nutą mączno – zbożową. Wszystkie osoby testujące miały wrażenie, że to napój owsiany🤔

Napój trudny do jednoznacznej oceny i rekomendacji. W zasadzie nie można się przyczepić do smakowitości, bo jest całkiem smaczny, ale czy takiego smaku spodziewamy się kupując napój migdałowy? Chociaż jesteśmy przekonania, że na pewno znajdą się osoby, którym produkt będzie odpowiadał. My oceniamy smakowitość na 4, ale równie dobrze można ocenić na 2 jak i na 6.

Naszym zdaniem, co może potwierdzać także skład i wartości odżywcze, jest to ten sam napój, który jest sprzedawany w Rossmannie pod marką Ener Bio. Czyli czwarty napój w zestawieniu.

Rekomendacja: Napój dla osób lubiących mleczny posmak i nie przeszkadza im przesunięcie smaku w stronę słonego. 

Kraj produkcji: Niemcy

Oceny cząstkowe

 • Skład: 6
 • Wrażenia konsumpcyjne: 4
 • Smakowitość: 5
 • Cena: 4
Skład Wartości odżywcze w 100g
Woda, migdały (7%)*, sól morska

*z upraw ekologicznych

Energia: 35 kcal
Tłuszcz: 3,3 g (w tym kwasy nasycone: 0,3 g)
Węglowodany: <0,5 g (w tym cukry: <0,5 g)
Białko: 1,1 g
Sól: 0,14 g

 

 

Odpowiedni w diecie bezglutenowej: TAK. 

Producent: Alpro

Zakupiono: Carrefour


 

2. Blue Diamond – Alomond Breeze unsweetened

Jakość: 4.6 out of 6 stars (4,6 / 6)

Opłacalność: 4 out of 6 stars (4 / 6)

Opakowanie Tetra Pak, zadrukowane. Grafika estetyczna, ale kolorystyka ograniczona. Produkt utrwalony w technologii UHT. Kolor napoju ecru wpadający w szaro-żółty. Pieni się, a piana utrzymuje dość długo. Jednak poziom spienienia jest niski. Konsystencja typowa dla napojów migdałowych. Wyczuwalny zapach solonych migdałów. Widoczne niewielkie rozwarstwienia. W smaku nieco słony i mleczny. Wyczuwalny smak karmelowy. Oryginalny.

Rekomendacja: To napój dosyć specyficzny. Można go lubić lub nie, bo może zbudzać różne odczucia.  Na pewno można zarekomendować osobom poszukującym produktów niskokalorycznych. Może się także sprawdzić jako dodatek do kawy ze względu na swój specyficzny nieco karmelowy posmak.

Kraj produkcji: Anglia

Oceny cząstkowe

 • Skład: 4
 • Smakowitość: 5
 • Wrażenia konsumpcyjne: 5
 • Cena: 3
Skład Wartości odżywcze w 100g
Woda źródlana, migdały (2%), węglan wapnia, sól morska, emulgator: lecytyna słonecznikowa; stabilizator: guma gellan; naturalne aromaty, witaminy: D2, E, B12. Energia: 13 kcal
Tłuszcz: 1,0 g (w tym kwasy nasycone: <0,1 g)
Węglowodany: 0,2 g (w tym cukry: 0,0 g)
Białko: <0,5 g
Błonnik: 0,8 g
Sól: 0,15 g

Wit. E: 1,80 mg

Wit B12: 0,38 µg

Wapń: 120 mg

 

 

 

 

 

Odpowiedni w diecie bezglutenowej: TAK.

Producent: Blue Diamond Growers

Zakupiono: Rossmann


 

3. Eco Mil – Almond Nature sugar free

Jakość: 3.6 out of 6 stars (3,6 / 6)

Opłacalność: 3.5 out of 6 stars (3,5 / 6)

Opakowanie Tetra Pak, zadrukowane. Grafika estetyczna, kolorowa z ograniczoną kolorystyką i typowa dla marki. Produkt ekologiczny z kontrolowanych upraw. Produkt utrwalony w technologii UHT. Kolor napoju biały. Pieni się, a piana utrzymuje dość długo. Konsystencja lekko wodnista – typowa dla napojów migdałowych. Rozwarstwia się, a osad zostaje na ściankach naczynia. Kawałki osadzają się w gardle i lekko je drażnią. Mętny i wodnisty. Lekko gorzkawy. W smaku wyczuwalne migdały.

Rekomendacja: Naszym zdaniem to jedna z najsłabszych pozycji w naszym teście.  Tym bardziej, że ostatnio widzieliśmy ten napój w cenie 12,99 zł. Do testu kupowaliśmy napój w cenie 9,99 zł. 

Kraj produkcji: Hiszpania

Oceny cząstkowe

 • Skład: 5
 • Smakowitość: 3
 • Wrażenia konsumpcyjne: 3
 • Cena: 3
Skład Wartości odżywcze w 100g
Baza migdałowa* 99,6% (woda, migdały 6%), skrobia z tapioki, naturalny aromat migdałowy* (*składniki pochodzące z upraw ekologicznych) Energia: 35 kcal
Tłuszcz: 1,9 g (w tym kwasy nasycone: 0,0 g)
Węglowodany: 3,2 g (w tym cukry: <0,3 g)
Białko: 1,0 g
Błonnik: brak danych
Sól: 0,06 g

 

Odpowiedni w diecie bezglutenowej: TAK.

Producent: Parque Empresarias Cabecinos Blancos

Zakupiono:Auchan


 

4.Ener Bio – Mandel Drink Natur

Jakość: 5 out of 6 stars (5 / 6)

Opłacalność: 4.8 out of 6 stars (4,8 / 6)

Opakowanie Tetra Pak, zadrukowane. Grafika estetyczna, kolorystyka przyjemna, zachęca do zakupu. Produkt ekologiczny z kontrolowanych upraw. Produkt utrwalony w technologii UHT. Kolor napoju ecru wpadający wpadający w szarość. Pieni się dobrze. Lekka piana utrzymuje się długo. Konsystencja typowa dla napojów migdałowych. Smak wyraźnie słony. Migdały bardzo trudne do wyczucia. Mleczny z nutą mączno – zbożową. Wszystkie osoby testujące miały wrażenie, że to napój owsiany🤔

Naszym zdaniem, co może potwierdzać także skład i wartości odżywcze, jest to ten sam napój, który jest sprzedawany pod marką Berief. Czyli pierwszy napój w zestawieniu.

Rekomendacja: Napój dla osób preferujących smak mleczno – zbożowy.

Kraj produkcji: Niemcy

Oceny cząstkowe

 • Skład: 6
 • Smakowitość: 4
 • Wrażenia konsumpcyjne: 5
 • Cena: 4
Skład Wartości odżywcze w 100g
Woda, migdały (7%)*, sól morska

*z upraw ekologicznych

Energia: 35 kcal
Tłuszcz: 3,3 g (w tym kwasy nasycone: 0,3 g)
Węglowodany: <0,5 g (w tym cukry: <0,5 g)
Białko: 1,1 g
Sól: 0,14 g

 

Odpowiedni w diecie bezglutenowej: TAK

Producent: Wyprodukowano dla Rossmann

Zakupiono: Rossmann


 

5. Natrue – Almond Drink unsweetened

Jakość: 4 out of 6 stars (4 / 6)

Opłacalność: 3.3 out of 6 stars (3,3 / 6)

Opakowanie Tetra Pak, zadrukowane. Grafika prosta i estetyczna. Produkt ekologiczny z kontrolowanych upraw. Produkt utrwalony w technologii UHT. Kolor alabastrowy. Konsystencja typowa dla napojów owsianych. Pieni się dobrze i piana utrzymuje się długo. Na ściankach szklanki osadzają się drobne kawałeczki migdałów. W smaku wyrazisty z wyczuwalnymi migdałami. Pełny, okrągły, na końcu lekko goryczkowy. W konsystencji lekko tłustawy i trochę wodnisty. Lekko rozwarstwia się, a osad zostaje na ściankach naczynia.

Rekomendacja: Napój dla osób preferujących wyrazisty smak, który może mieć wpływ na potrawy, do których będzie dodawany. 

Kraj produkcji: Hiszpania

Oceny cząstkowe

 • Skład: 3
 • Wrażenia konsumpcyjne: 5
 • Smakowitość: 5
 • Cena: 3
Skład Wartości odżywcze w 100g
 

Woda, migdały (3%), olej słonecznikowy, węglan wapnia, guma gellan (stabilizator), sól morska, emulgatror (lecytyna słonecznikowa), witaminy: E, A, D.

Energia: 24 kcal
Tłuszcz: 2,2 g (w tym kwasy nasycone: 0,2 g)
Węglowodany: 0,2 g (w tym cukry: 0,1 g)
Białko: 0,7 g
Błonnik: 0,4 g
Sól: 0,1 g

 

Odpowiedni w diecie bezglutenowej: TAK

Producent: Brak danych

Zakupiono: Auchan


 

6. Provamel – Almond Drink no sugar. Organic bio

Jakość: 5.6 out of 6 stars (5,6 / 6)

Opłacalność: 4.7 out of 6 stars (4,7 / 6)

Opakowanie Tetra Pak, zadrukowane. Grafika estetyczna, oryginalna o ograniczonej kolorystyce. Produkt ekologiczny z kontrolowanych upraw. Produkt utrwalony w technologii UHT. Kolor alabastrowy. Konsystencja typowa dla napojów owsianych. Pieni się średnio i piana utrzymuje się długo. Zapach delikatny i nie budzący skojarzeń z napojami roślinnymi. W smaku mleczny. Najbardziej mleczny ze wszystkich testowanych przez na napojów migdałowych. Naszym zdanim wręcz stworzony do kawy.  Szczególnie jeżeli ktoś poszukuje zastępstwa mleka krowiego.

Rekomendacja: Napój dla osób preferujących sok mleczny.

Kraj produkcji: Belgia

Oceny cząstkowe

 • Skład: 5
 • Wrażenia konsumpcyjne: 6
 • Smakowitość: 6
 • Cena: 2
Skład Wartości odżywcze w 100g
Woda, migdały (5%)*, sól morska, stabilizator (guma gellan) *z upraw ekologicznych Energia: 29 kcal
Tłuszcz: 2,5 g (w tym kwasy nasycone: 0,2 g)
Węglowodany: 0,0 g (w tym cukry: 0,0 g)
Białko: 1,0 g
Błonnik: 0,6 g
Sól: 0,09 g

 

 

Odpowiedni w diecie bezglutenowej: TAK. 

Producent: Alpro

Zakupiono: Rossmann


7. Sante – Organic Almond

Jakość: 5.3 out of 6 stars (5,3 / 6)

Opłacalność: 5 out of 6 stars (5 / 6)

Opakowanie Tetra Pak, zadrukowane. Grafika estetyczna, oryginalna o ograniczonej kolorystyce. Produkt ekologiczny z kontrolowanych upraw. Produkt utrwalony w technologii UHT. Kolor napoju alabastrowy wpadający w szary. Konsystencja typowa dla napojów migdałowych. Podczas picia napój tłustawy i śliski. Pieni się dobrze. Zapach wyraźny migdałowy. Smak wyrazisty migdałowy, nieco drażniący gardło.

Rekomendacja; To jedne z najbardziej “migdałowych” napojów migdałowych bez cukru, które testowaliśmy. Gdyby nie uczucie drażnienia gardła podczas przełykania byłby to nasz faworyt. Oczywiście jako napój migdałowy, który pachnie i smakuje jak migdałowy 

 

😉

Kraj produkcji: Polska

Oceny cząstkowe

 • Skład: 5
 • Wrażenia konsumpcyjne: 6
 • Smakowitość: 5
 • Cena: 4
Skład Wartości odżywcze w 100g
Woda, migdał* (3%), emulgator: lecytyny (ze słonecznika); sól morska.

*Produkt rolnictwa ekologicznego.

 

 

 

Energia: 18 kcal
Tłuszcz: 1,7 g (w tym kwasy nasycone: 0,2 g)
Węglowodany: 0,1 g (w tym cukry: <0,5 g)
Białko: 0,6 g
Błonnik: 0,2 g
Sól: 0,05 g

 

 

Odpowiedni w diecie bezglutenowej: TAK. 

Producent: Sante s.c.

Zakupiono: Lidl


 

8. Sonko – Migdałowe

Jakość: 3.3 out of 6 stars (3,3 / 6)

Opłacalność: 3 out of 6 stars (3 / 6)

Opakowanie Tetra Pak, zadrukowane. Grafika estetyczna, oryginalna o ograniczonej kolorystyce. Produkt ekologiczny z kontrolowanych upraw. Produkt utrwalony w technologii UHT. Kolor napoju biały. Konsystencja nieco wodnista. Pieni się, ale piana nie utrzymuje się długo. Napój mało wyrazisty, zarówno pod względem zapachu, jak i smaku ze względu na spore rozwodnienie. Raczej mleczny i zbożowy niż migdałowy.

Dla nas ten test był dosyć ciekawym przeżyciem. Porównując napój Taki it Veggie z Kauflandu i Sonko łatwo jest zauważyć, że mamy identyczny skład i identyczne wartości odżywcze. To zaś może sugerować, że są to te same produkty. A jednak naszym zdaniem tak nie jest. Albo któryś z producentów się pomylił, albo… No właśnie, albo co? Jeżeli testowałaby jedna osoba, to jasne, że mogłaby się pomylić, bo wszyscy jesteśmy ludźmi., Gdyby testowały dwie osoby prawdopodobieństwo pomyłki byłoby jeszcze mniejsze. Ale testowały cztery (!) osoby i wszystkie miały bardzo zbliżone odczucia.

Rekomendacja: Czytając tę rekomendację weźcie pod uwagę to co napisaliśmy w powyższym zdaniu. Naszym zdaniem napój jest nieco zbyt rozwodniony, ale może odpowiadać osobom, które preferują smak mleczno – 
zbożowy bardziej niż migdałowy.

Kraj produkcji: Polska

Oceny cząstkowe

 • Skład: 4
 • Wrażenia konsumpcyjne: 3
 • Smakowitość: 3
 • Cena: 2
Skład Wartości odżywcze w 100g
Woda, 2,5% migdały *, maltodekstryna *, emulgator: lecytyna słonecznikowa*, stabilizator: guma gellan, sól. Możliwa obecność orzechów. * składniki ekologiczne. Energia: 20 kcal
Tłuszcz: 1,4 g (w tym kwasy nasycone: 0,1 g)
Węglowodany: 1,1 g (w tym cukry: 0,1 g)
Białko: 0,5 g
Błonnik: 0,3 g
Sól: 0,12 g

 

 

Odpowiedni w diecie bezglutenowej: TAK. 

Producent: Sonko 

Zakupiono: organicmarket.pl


 

9. Take it veggie – Organic Alomond Drink without sugar

Jakość: 4.6 out of 6 stars (4,6 / 6)

Opłacalność: 5 out of 6 stars (5 / 6)

Opakowanie Tetra Pak, zadrukowane. Grafika estetyczna, oryginalna o ograniczonej kolorystyce. Typowa dla marki. Produkt ekologiczny z kontrolowanych upraw. Produkt utrwalony w technologii UHT. Kolor napoju alabastrowy wpadający w szarość. Konsystencja dosyć gęsta, mało wodnista. Pieni się dobrze, a piana utrzymuje się. Zapach mleczny, wyczuwalne migdały. W smaku okrągły, równy, z niewielkim przesunięciem w stronę słodkiego, mleczno – migdałowy.

Rekomendacja: Napój w składzie identyczny jak Sonko, a jednak inny. W zasadzie uniwersalny, tym bardziej, że cena jest bezkonkurencyjna. Pod warunkiem, że kupicie go w Kauflandzie, bo bywa rzadko. 

Kraj produkcji: Niemcy 

Oceny cząstkowe

 • Skład: 4
 • Wrażenia konsumpcyjne: 5
 • Smakowitość: 5
 • Cena: 6
Skład Wartości odżywcze w 100g
Woda, migdały 2,5%*, maltodekstryna, sól morska, lecytyna słonecznikowa*, guma gellan*

*z upraw ekologicznych

Energia: 20 kcal
Tłuszcz: 1,4 g (w tym kwasy nasycone: 0,2 g)
Węglowodany: 1,0 g (w tym cukry: 0,5 g)
Białko: 1,0 g
Błonnik: brak danych
Sól: 0,1 g

 

Odpowiedni w diecie bezglutenowej: TAK. 

Producent: 

Zakupiono: Kaufland


 

10. The Bridge – Almond Drink Sugar Free

Jakość: 5 out of 6 stars (5 / 6)

Opłacalność: 4.2 out of 6 stars (4,2 / 6)

Opakowanie Tetra Pak, zadrukowane. Grafika estetyczna, oryginalna o ograniczonej kolorystyce. Typowa dla marki. Produkt ekologiczny z kontrolowanych upraw. Produkt utrwalony w technologii UHT. Kolor napoju ecru. Konsystencja lekko wodnista. Napój nie rozwarstwia się i nie osiada na ścianach naczynia. Pieni się dobrze, a piana utrzymuje się. Zapach złożony: zbożowo – migdałowo – zbożowy . Wodnisty.

Rekomendacja: Napój uniwersalny. Powinien się sprawdzić w każdych warunkach. Nie powinien mieć wrogów, ani wielkich miłośników 😉

Kraj produkcji: Italia

Oceny cząstkowe

 • Skład: 5
 • Wrażenia konsumpcyjne: 5
 • Smakowitość: 5
 • Cena: 2
Skład Wartości odżywcze w 100g
Woda źródlana, pasta migdałowa*, sól morska, mąka z nasion owocu chleba świętojańskiego. *z upraw ekologicznych Energia: 21 kcal
Tłuszcz: 1,7 g (w tym kwasy nasycone: 0,2 g)
Węglowodany: 0,4 g (w tym cukry: 0,1 g)
Białko: 0,9 g
Błonnik: brak danych
Sól: 0,o g

 

Odpowiedni w diecie bezglutenowej: TAK

Producent: The Bridge srl

Zakupiono: Delikatesy osiedlowe


 

11. Vemondo – Napój migdałowy bez cukru

Jakość: 5.6 out of 6 stars (5,6 / 6)

Opłacalność: 5.5 out of 6 stars (5,5 / 6)

Opakowanie w postaci plastikowej butelki owiniętej zadrukowaną folią. Grafika estetyczna. Kolor napoju biały do ecru. Kawałeczki migdałów i osadzają się na dni i na ściankach. Po dobrym wymieszaniu staje się mniej rozwodniony. Pieni się bardzo dobrze i piana długo się utrzymuje. Zapach słodkich migdałów z nutą zbożową, smak wodnisty, migdałowy. Smak równy. Po dobrym wymieszaniu napój staje się bardziej pełny w smaku.

Rekomendacja: Znakomity napój z bardzo dobrym składem. Ale uwaga: dla osób, które szukają produktu możliwie najbardziej naturalnego. Smaczny, okrągły i pełny. Powinien zadowolić najbardziej wymagających konsumentów. Jednak bezwzględnie ni można go pić i dodać do innych potraw bez uprzedniego dokładnego wymieszania – wstrząśnięcia. Jeden z naszych faworytów. 

Kraj produkcji: Niemcy

Oceny cząstkowe

 • Skład: 6
 • Wrażenia konsumpcyjne: 6 (pod dokładnym wymieszaniu – wstrząśnięciu)
 • Smakowitość: 5
 • Cena: 5
Skład Wartości odżywcze w 100g
Woda, mielone migdały 5,8%, błonnik cytrusowy, sól morska Energia: 38 kcal
Tłuszcz: 3,1 g (w tym kwasy nasycone: 0,3 g)
Węglowodany: 0,8 g (w tym cukry: 0,3 g)
Białko: 1,2 g
Sól: 0,06 g

 

Odpowiedni w diecie bezglutenowej: 

Producent: Marka własna Lidl

Zakupiono: Lidl


 

 

Zestawienie cen napojów Migdałowych:

l.p Nazwa

Cena za opakowanie

(1 litr)

Zakupione w
1. Berief – Bio Mandel Natur 8,99 zł Auchan
2. Blue Diamond – Alomond Breeze unsweetened 10,99 zł Rossmann
4. Eco Mil – Almond Nature sugar free 9,99 zł Auchan
5. Ener Bio – Mandel Drink Natur 7,99 zł Rossmann
6. Natrue – Almond Drink unsweetened 11,99 zł Auchan
7.
Provamel Almond Drink no sugar. Organic bio
12,99 zł Delikatesy
8. Sante – Organic Almond 8,99 zł Lidl
9. Sonko – Migdałowe 11,99 zł Carrefour
10. Take it veggie – Organic Alomnd Drink without sugar 5,99 zł Kaufland
11. The Bridge – Almond Drink Sugar Free 11,99 zł Delikatesy
12. Vemondo – Napój migdałowy bez cukru 7,99 zł (5,99 zł za but) Lidl

 

Inne wegańskie produkty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *