Inna Bajka. Ciecierzotto. Ciecierzyca Curry

Nasza rekomendacja:
5 out of 6 stars (5 / 6)

W każdej, nawet najlepszej stajni są słabsze konie. Podobnie jak żaden producent nie ma w swojej ofercie samych wspaniałych produktów. Dotyczy to nie tylko ulubionych przez nas marek Vitally Food, VegaUp i Field Roast. Dotyczy także i Innej Bajki. Testowane dzisiaj Inna Bajka. Ciecierzotto. Ciecierzyca Curry to nie tak dobry produkt, jak chociażby Soczotto Soczewica i warzywa. Jednakże “Nie tak dobry” nie oznacza “zły” – wyjaśnimy dla pewności. Ciecierzotto to danie bardzo odżywcze, o niemal wzorcowym składzie, a także łatwe do przyrządzenia.

Najsłabszymi stronami produktu są jednak tekstura i smak.
Każdy, kto kiedykolwiek gotował potrawy z ciecierzycy wie, że wymaga ona długiego (ponad dwunastogodzinnego) moczenia w wodzie, a następnie czasami nawet i godzinnego gotowana. Producent zastosował w testowanym dzisiaj daniu ciecierzycę liofilizowaną, która niestety nie jest doskonała. Po zalaniu wrzątkiem i przyrządzeniu zgodnie z przepisem, conajmniej 30% ziaren pozostaje twardych. Schodzi z nich osłonka, jednak wnętrze jest twarde. Da się je oczywiście zjeść, ale dla zębów człowieka XXI wieku przyzwyczajonego do miękkiego chleba, soków owocowych i piersi ze sztucznie hodowanych kurczaków pogryzienie nasion może być nie lada wzywaniem 😉

W nazwie produktu jest “curry”, jednak osoby, które będą oczekiwać curry z ciecierzycy mogą być nieco rozczarowane. To samo dotyczy tych, którzy lubią kuchnię hinduską. To nie jest typowe curry, tylko potrawa na bazie ciecierzycy z dodatkiem mieszanki przypraw zwanej curry, która jest ona wyczuwalna w smaku, a ściślej mówiąc wyczuwalne są jej poszczególne składniki – głównie kolendra. Jednak nie jest to potrawa typu curry z jej dominującym i charakterystycznym smakiem.

I jeszcze nazwa…Hmmm…Kilka lat temu ktoś wymyślił “kaszotto” nawiązując tym samym do risotto, którego źródłosłowem jak wiadomo jest ryż. Czy stworzenie kaszotta to udany pomysł? W dzisiejszych czasach poprzez ciągłe zalewanie konsumentów wszechobecną reklamą każda nazwa, nawet najbardziej nietrafiona poprzez wielokrotne jej powtarzanie może zostać przez konsumentów zaakceptowana. Dzisiaj większość osób słysząc melodię znanego przeboju z filmu “Przygoda na Mariensztacie” kojarzy ją z sobotnimi zakupami w Lidlu, a nie z przygodą w Warszawie. Kaszotto przyjęło się w powszechnym użyciu, mimo że jest nienaturalne i niezgodne z intuicją językową Polaków. Zapewne bardzo polsko brzmiałby “kaszulec”, albo “kaszul” 😄

Idąc drogą wytyczoną przez “kaszotto” właściciel marki Inna Bajka wykorzystał w swojej serii “Obiad” wporwadził “soczotto” i “ciecierzotto”, a także (nie testowane jeszcze przez nas) “gryczotto”. Wybaczcie, ale pierwsze skojarzenie jakie budzą we mnie te neologizmy to kultowa komedia “Kac Vegas”. Mimo, że oryginalny tytuł to “The Hangover”, czyli po prostu kac, nasi kreatywni tłumacze i dystrybutorzy wymyślili “Kac Vegas”. Od razu nazwa się przyjęła, bo była bez wątpienia oryginalną i dowcipną grą słów. Była, do momentu gdy nie pojawiły się część druga (“The Hangover” Part II”), a następnie część trzecia (“The Hangover” Part III”). Tu wspomniana kreatywność już się nie sprawdziła. Kac Vegas w Bangkoku…? A potem Kac Vegas III…? Co ma Vegas do Bangkoku i do części trzeciej? Tak to jest gdy przejdzie się poza pewną granicę – zamiast oryginalności otrzymujemy coś co nie końca się sprawdza. Nazwa “Ciecierzotto” mi się nie podoba. Ale to jest moje zdanie, które nie każdy musi podzielać 😉 Tym bardziej, że z drugiej strony jest spójna z całą serią innych produktów “Innej Bajki”.

Pomimo tych słownych niedoskonałości, które tak naprawdę są powodem mojego czepiania się, potrawa jest godna polecenia. Jej walory odżywcze i skład nie powinien przysłaniać jest słabości. Jednak z drugiej strony w tym przypadku wydatek 5,59 zł (w promocji Rossmanna) wydaje się mniej uzasadniony, niż w przypadku testowanego ostatnio Soczotta.

Arek
blog wegański vegetest.pl

Ocena organoleptyczna

Tabela

Przedmiot oceny Opis
Opakowanie/etykieta Przyjemne dla oka. Kolorystyka estetyczna, ale ograniczona. Czytelne napisy. Zachęcające do kupna. Opakowanie w formie papierowego kubka z przykryciem. W opakowaniu jedna porcja 70 g.
Wygląd ogólny Kolor typowy dla tego typu wyrobów. Widoczne całe, duże kawałki suszonych składników.
Konsystencja i tekstura Przed przyrządzeniem.
Właściwa dla tego typu wyrobów. Składniki odseparowane, niesklejone.
Po przyrządzeniu, zgodnie z przepisem na opakowaniu
Typowa dla tego typu wyrobów.  Składniki o właściwej, miękkiej konsystencji, oddzielone, niesklejone. Około 30% ziaren ciecierzycy twardych.
Zapach Przed przyrządzeniem.
Typowy dla suszonych mieszanek warzywnych. Złożony i charakterystyczny. Wyczuwalny zapach przyprawy curry. Brak zapachów obcych.
Po przyrządzeniu.
Typowy dla tego typu dań. Wyczuwalny zapach marchewki, pomidorów i przypraw. Przyjemny. Zachęcający do spożycia. Brak zapachów obcych.
Smak Po przyrządzeniu.  Słodko – kwaskowaty. Głównie wyczuwalny smak marchewki, pomidorów, słodkiej cebulki i ciecierzycy. Wyczuwalny smak kolendry. W dalszej części zharmonizowany.
Alternatywa dla produktów niewegańskich Nie dotyczy

Informacje dodatkowe

Obecność konserwantów Brak
Zawartość substancji zagęszczających Brak
Obecność substancji, które mogą wywoływać reakcje alergiczne u osób uczulonych. Brak. Z wyjątkiem zastrzeżeń producenta
Informacje (zastrzeżenia) producenta Odpowiedni dla wegan. Może zawiera seler i orzechy
Przechowywanie Suche, chłodne miejsce
Odpowiedni w diecie bezglutenowej Tak

Przedział cenowy – Bardzo drogi
5,59 zł za opakowanie – 79,85 zł za kg

Przedział cenowy – Tani
5,59 zł za danie gotowe – 19,96 zł za kg 

Producent: Aybioo Sp. z o.o
Zakupiono: Rossmann

Inna Bajka. Ciecierzotto. Ciecierzyca Curry

5,59 zł – 70 g
8.2

Skład

9.5/10

Wrażenia konsumpcyjne

7.0/10

Wartości odżywcze

9.0/10

Opłacalność (danie gotowe)

7.0/10

Smakowitość

8.5/10

Skład

 • Ciecierzyca instant 66%
 • Marchew suszona
 • Pomidory suszone
 • Cebula suszona
 • Papryka suszona
 • Przyprawy (w tym curry 1%)
 • Sól morska

Wartości odżywcze

 • Energia: 351 kcal
 • Tłuszcz: 4,7 g (kwasy tłuszczowe nasycone 0,5 g)
 • Węglowodany: 50,0 g, (w tym cukry 16,8 g)
 • Białko: 17,0 g
 • Błonnik: 13,8 g
 • Sól: 0,13 g
 • Potas: 1208 mg
 • Witamina A: 303 μg

Inne wegańskie produkty

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *