Napoje owsiane Wielki test

blog wegański test napojów owsianych

Jak testowaliśmy 🌾

Wybierając napoje owsiane do wielkiego testu kierowaliśmy się jedynie dwoma wyznacznikami:

 • Testujemy tylko napoje owsiane, które nie zawierają cukru, ani substancji zagęszczających.
 • Odwiedzamy dziesiątki sklepów i bez względu na cenę kupujemy wszystkie dostępne w nich mleka owsiane.

Wiemy, że na rynku jest więcej napojów owsianych, ale postanowiliśmy przetestować te, których nie trzeba specjalnie szukać. Dlatego nie testowaliśmy Sante Oat Organic, Joya, Berief. Lima, Frias, Primavera i innych, ponieważ mimo wielu starań nie znaleźliśmy ich w żadnym z odwiedzonych sklepów stacjonarnych.

Przetestowaliśmy łącznie 13 napojów owsianych od różnych producentów.

Ocenialiśmy:

 • Skład ⚖ W składzie powinny się znaleźć owies i woda. Jednak zdecydowana większość napojów zawierała cztery składniki: woda, owies, olej i sól. Przyjęliśmy zatem taki skład jako normę rynkową. Jeżeli pojawiły się inne składniki obniżaliśmy ocenę, jeżeli składniki były pochodzenia ekologicznego podnosiliśmy ją. Wyjątkiem od tej reguły są dodatki: wapń oraz witaminy. Jednak ich obecność nie ma wpływu na naszą ocenę. 
 • Wrażenia konsumpcyjne 👀🎯 Ocenialiśmy wygląd i rodzaj opakowania, wygodę otwierania i nalewania, wygląd samego napoju, gęstość i łatwość spieniania. 
 • Smakowitość 👅 Napoje powinny mieć przyjemny zapach (mleczny, zbożowy) oraz zrównoważony smak. “Mleczność” produktu omawiamy na kolejnym etapie tego testu.
 • Cena 💸 Im niższa cena, tym wyższa ocena napoju 

Oceny przyznawaliśmy w skali od 1 do 6. Gdzie 1 to nota najniższa, a 6 najwyższa. Np. jeżeli w składzie znajdowały się tylko cztery składniki i były to składniki bio, produkt otrzymywał notę 6. Jeżeli nie były bio, a było ich mniej (np. Sante – dwa składniki) produkt także otrzymywał ocenę 6. Obecność dodatków wzbogacających nie miała wpływu na ocenę. Chyba, że ich relatywnie niska zawartość była raczej zabiegiem marketingowym niż wpływała na polepszenie wartości odżywczych produktu (Alpro, Inka).

Na podstawie tych ocen oraz całościowych wrażeń konsumpcyjnych wybraliśmy dwie oceny końcowe:

Opłacalność 💰 Najwyższą ocenę otrzymały te napoje owsiane, których relacja składu, wrażeń konsumpcyjnych i smakowitości do ich ceny była najbardziej korzystna. Czyli takie, które oferowały najlepszy skład, najlepsze wrażenia konsumpcyjne i smakowitość w możliwie najniższej cenie.

Jakość 👑 Najwyższą ocenę otrzymały te napoje owsiane, które zapewniały najlepsze wrażenia konsumpcyjne, były najsmaczniejsze i miały najlepszy skład. Ocena została uśredniona. Ceny nie braliśmy pod uwagę. To po prostu najlepsze napoje owsiane jakie udało nam się zakupić.

Oto lista napojów owsianych, które przetestowaliśmy 🌾

 1. Alpro – Oat Original
 2. Bio Zen – Bevanda de Avena 
 3. Carrefour Bio – Boisson avoine
 4. Ener Bio – Napój Owsiany
 5. Eco Mil – Oat Nature
 6. Go Vege – Ekologiczny napój owsiany
 7. Inka – Owsiane
 8. Isola Bio – Oat Organic
 9. Natumi – Hafer Natural
 10. Pilos – Napój owsiany Bio organic
 11. Sante – Oat Drink
 12. Take it veggie – Organic Oat Drink
 13. The Bridge – Avena Drink Natural. Bio organic

Na początku testu znajduje się tabela, w której umieściliśmy napoje owsiane od najlepszych do tych nienajlepszych 😉 Głównym wykładnikiem jest jakość, a kolejnym opłacalność.

Na końcu testu znajduje się alfabetyczne zestawienie testowanych napojów wraz z ich cenami.

 Wprowadzenie

Ze względu na ogromne zainteresowaniem naszym Wielkim testem napojów sojowych, rozwijający się rynek napojów roślinnych będących zamiennikami mleka oraz wzrastającą sprzedaż napojów owsianych zdecydowaliśmy się przeprowadzić nasz czwarty wielki test. Test był dla nas kolejnym dużym wyzwaniem. Zbierając napoje owsiane do testu (co trwało ponad dwa miesiące) odwiedziliśmy kilkadziesiąt sklepów stacjonarnych. Już same zakupy pozwoliły nam wyciągnąć kilka ciekawych wniosków 🤔

Skład i wartości odżywcze

Na przestrzeni ostatnich 6-ciu miesięcy wyraźnie wzrosła podaż napojów owsianych. W przeciwieństwie do napojów sojowych te owsiane rzadko są dosładzane oraz fortyfikowane składnikami mineralnymi i witaminami (wyjątki: Alpro i Inka). Prawie wszystkie zawierają w składzie olej słonecznikowy (wyjątek: Sante, który wyprodukowany jest tylko z owsa i wody). Brak dodatku cukru wynika zapewne z tego, że owies zawiera znacznie więcej węglowodanów niż soja. Dlatego dosładzanie może nie być potrzebne. Potwierdziły to nasze oceny organoleptyczne – większość napojów była słodka, mimo że w składzie nie było cukru. Owies zawiera trzy razy mniej białka i pięć do siedmiu razy więcej węglowodanów niż soja. Dlatego szukając zamiennika mleka zwierzęcego należy wziąć to pod uwagę.

Gluten (aktualizacja)

Pod każdym z testów zamieszczamy informację, że produkt jest odpowiedni w diecie bezglutenowej. Warto jednak pamiętać o tym, że owies jest zazwyczaj magazynowany i przetwarzany w zakładach, w których produkuje się również produkty z innych zbóż. W tym także tych zawierających gluten. Dlatego osoby alergiczne lub chore na celiakię powinny wybierać napoje, na których wyraźnie jest zaznaczone, że nie zawierają glutenu. 

Mleczność

To chyba najbardziej dyskusyjna kwestia odnosząca się do subiektywnego odbioru smakowitości napojów owsianych. Część konsumentów poszukuje w napoju (mleku) roślinnym substytutu mleka krowiego wraz z jego cechami organoleptycznymi. Ci konsumenci preferują napoje owsiane, które:

 • dobrze się pienią,
 • łączą się z innymi produktami, np. z kawą,
 • mają zapach mleka krowiego,
 • smakują jak mleko krowie.

Część konsumentów szuka takich napojów owsianych, które:

 • dobrze się pienią,
 • dobrze łączą się z innymi produktami,
 • pachną neutralnie,
 • smakują neutralnie.

Jednak inna część konsumentów szuka napojów owsianych, które:

 • nie muszą się pienić,
 • nie muszą dobrze łączyć się z innymi produktami,
 • pachną jak mleko krowie.
 • smakują jak mleko krowie.

Oczekiwania konsumentów są różne dlatego trudno jest powiedzieć czy lepsze są napoje owsiane, które pod względem smakowitości są idealnymi substytutami mleka krowiego, czy te które są produktami typowo roślinnymi lub neutralnymi. Naszym zdaniem są to kwestie indywidualnych preferencji konsumenckich. Jednak podczas testów musieliśmy przyjąć jakieś rozwiązanie 😀 Dlatego, podobnie jak w teście napojów sojowych, wyżej oceniamy produkty, które posiadają fizyczne cechy mleka krowiego (dobrze się pienią i dobrze łączą z innymi składnikami). Jedak po wielu komentarzach i dyskusjach postanowiliśmy nie oceniać smakowitości w aspekcie podobieństwa do mleka krowiego. Dla jednych napój owsiany zapachem i smakiem zbliżony do mleka krowiego będzie właśnie tym czego w nim szukają, dla innych wprost przeciwnie. Dlatego skupiliśmy się na ogólnej ocenie zapachu i smaku (im bardziej równe, tym wyższa ocena). Niemniej jednak przy opisie każdego napoju odnosimy się do smakowitości mleka krowiego.

 Wnioski ogólne

W naszym domu od wielu lat stosujemy mleko (napoje) roślinne. Oprócz naleśników, ciast, zup i sosów, stosujemy je głównie jako dodatek do kawy. Przed testem przez kilka tygodni używaliśmy różnych napojów owsianych, żeby przekonać się czy zastąpią nam sojowe, których używamy na codzień. Zastąpiły! Okazało się, że w przeciwieństwie do sojowych po dolaniu do gorącej kawy nie rozwarstwiają się. To wielki plus ➕. Przystępując do testów oczekiwaliśmy, że testowane napoje owsiane będą bardzo zbliżone pod względem składu i jakości. I rzeczywiście. Wyniki testów nie zaskoczyły nas tak bardzo jak w przypadku napojów sojowych. Poniżej prezentujemy najważniejsze wnioski z całego testu.

 • Największy wybór napojów owsianych znajdziemy w sklepach Carrefour.
 • Najtańsze napoje owsiane kupimy w Biedronce i w Lidlu.
 • Rozbieżności cenowe pomiędzy poszczególnymi produktami są znaczne: od 5,99 zł (Go Vege) do 9,99 zł (Inka). 
 • Napój ekologiczny z kontrolowanych upraw kosztuje mniej niż zwykły.
 • Wyższa cena nie oznacza, że kupimy produkt wysokiej jakości, który wyróżnia się czymś szczególnym. A wprost przeciwnie, może charakteryzować się wyraźnie niższą jakością niż te tańsze. Czego przykładem mogą być napoje owsiane Inka i Bio Zen.
 • Produkty niewiele różnią się składem. W większości z nich znajdziemy wodę, owies, olej słonecznikowy i sól. Wyjątek stanowi Sante. 
 • Zaobserwowaliśmy niewielkie różnice w wyglądzie produktów. Zdarzały się napoje w kolorze ecru, lekko szare, a nawet wpadające w żółć. Jednak, co widać na poniższym zdjęciu, nie są to różnice aż tak znaczące, jak w przypadku napojów sojowych. Dlatego te różnice możemy przy zakupie pominąć.

blog wegański test napojów owsianych

 • Występują istotne różnice w tendencji do spieniania i smakowitości. Jeżeli chcecie używać napoju owsianego jako alternatywy mleka krowiego do przyrządzenia ulubionego latte lub cappuccino zapewne lepszym wyborem będzie napój, który łatwo i trwale się pieni (np. Eco Mil). Jeżeli natomiast napój owsiany ma służyć jako zabielacz do sosu lub zupy lub innych potraw lepiej może sprawdzić się ten, który nie będzie się pienił (np. Isola Bio). Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że różnice te nie są aż tak znaczące, żeby nad nimi zbyt długo debatować. 
 • Największe pozytywne zaskoczenie – Alpro. Marka, która w teście napojów sojowych bardzo nas rozczarowała, tutaj wypadła korzystnie.
 • Największe rozczarowanie: Inka. Znana polska marka kawy rozpuszczalnej wypuściła na rynek produkt, który nie dość, że jest bardzo drogi to dodatkowo, w porównaniu do znacznie tańszej konkurencji, ma zauważalnie słabsze strony. 
 • Najlepszy znów The Bridge, który wygrywa po raz drugi! Po dwóch testach (napoje sojowe i owsiane) The Bridge jest liderem. Czyżby firma The Bridge srl produkowała najlepsze napoje roślinne? To pytanie zachęciło nas do przeprowadzenia kolejnych testów. Jakich? A może Wy nam podpowiecie?

Jakie są Twoje doświadczenia z napojami owsianymi? 

Czekamy na Twoją opinię i komentarz 

Zestawienie wyników testu:

W tabeli zestawiliśmy napoje owsiane począwszy od tych najlepszych. 

Lp. Nazwa Jakość Opłacalność
1. The Bridge – Avena Drink Natural. Bio organic 5.7 out of 6 stars (5,7 / 6) 4.8 out of 6 stars (4,8 / 6)
2. Go Vege – Ekologiczny napój owsiany  5.3 out of 6 stars (5,3 / 6) 5.3 out of 6 stars (5,3 / 6)
3. Take it veggie – Organic Oat Drink 5.3 out of 6 stars (5,3 / 6) 5.3 out of 6 stars (5,3 / 6)
4. Alpro – Oat Original 5.3 out of 6 stars (5,3 / 6) 4.8 out of 6 stars (4,8 / 6)
5. Eco Mil – Oat Nature 5.3 out of 6 stars (5,3 / 6) 4.8 out of 6 stars (4,8 / 6)
6. Ener Bio – Napój Owsiany  5 out of 6 stars (5 / 6)  4.8 out of 6 stars (4,8 / 6)
7. Isola Bio – Oat Organic 5 out of 6 stars (5 / 6) 4.8 out of 6 stars (4,8 / 6)
8. Pilos – Napój owsiany Bio organic  4.7 out of 6 stars (4,7 / 6)  4.7 out of 6 stars (4,7 / 6)
9. Natumi – Hafer Natural  4.7 out of 6 stars (4,7 / 6)  4 out of 6 stars (4 / 6)
10. Sante – Oat Drink 4.4 out of 6 stars (4,4 / 6) 4.3 out of 6 stars (4,3 / 6)
11.  Inka – Owsiane 4.3 out of 6 stars (4,3 / 6) 3.8 out of 6 stars (3,8 / 6)
12. Carrefour Bio – Boisson avoine 4 out of 6 stars (4 / 6) 4 out of 6 stars (4 / 6)
13. Bio Zen – Bevanda de Avena 4 out of 6 stars (4 / 6) 3.3 out of 6 stars (3,3 / 6)

Opis i ocena poszczególnych napojów owsianych
(kolejność alfabetyczna)

1. Alpro – Oat Original

Jakość: 5 out of 6 stars (5 / 6)

Opłacalność: 4.5 out of 6 stars (4,5 / 6)

blog wegański test napojów owsianych

Opakowanie Tetra Pak, zadrukowane. Produkt utrwalony w technologii UHT. Grafika estetyczna i oryginalna, charakterystyczna dla marki i łatwo rozpoznawalna. Kolor napoju ecru wpadający w żółty. Pieni się, a piana utrzymuje się długo. Konsystencja typowa dla napojów owsianych. Zapach niecharakterystyczny, niewyczuwalny. W smaku neutralny z nutą mleczną.

To jedyny napój najbardziej neutralny pod względem zapachu i smaku ze wszystkich testowanych.

Kraj produkcji: Belgia

Oceny cząstkowe

 • Skład: 4
 • Wrażenia konsumpcyjne: 6
 • Smakowitość: 6
 • Cena: 3
Skład Wartości odżywcze w 100g
Woda, owies zwyczajny 9,8%, błonnik z korzenia cykorii, olej słonecznikowy, wapń, sól morska, guma gellan, witaminy:

B2 – 0,21 mg

B12 – 0,38 µg

D2- 0,75 µg

Wapń – 120 mg

 

Energia: 44 kcal
Tłuszcz: 1,5 g (w tym kwasy nasycone: 0,1 g)
Węglowodany: 6,8 g (w tym cukry: 3,3 g)
Białko: 0,3 g
Błonnik: 1,4 g
Sól: 0,09 g

 

 

Odpowiedni w diecie bezglutenowej: TAK. Z zastrzeżeniem zapisu zawartego w akapicie “Gluten”

Producent: Alpro

Zakupiono: Carrefour


 

2. Bio Zen – Bevanda de Avena

Jakość: 4 out of 6 stars (4 / 6)

Opłacalność: 3.3 out of 6 stars (3,3 / 6)

wegański blog test napojów owsianych

Opakowanie Tetra Pak, zadrukowane. Grafika estetyczna, ale kolorystyka ograniczona. Produkt utrwalony w technologii UHT. Kolor napoju ecru wpadający w szaro-żółty. Pieni się, a piana utrzymuje dość długo. Jednak poziom spienienia jest niski. Konsystencja typowa dla napojów owsianych. Zapach charakterystyczny, nienaturalny. Budzi skojarzenia z szarym mydłem. W smaku słodki, lekko gorzki mdlący i nienaturalny. W tle wyczuwalny smak ziaren słonecznika.

Kraj produkcji: Italia

Oceny cząstkowe

 • Skład: 6
 • Smakowitość: 2
 • Wrażenia konsumpcyjne: 4
 • Cena: 1
Skład Wartości odżywcze w 100g
Woda, owies* 12%, olej słonecznikowy*, sól morska

*z upraw ekologicznych

Energia: 46 kcal
Tłuszcz: 1,2 g (w tym kwasy nasycone: 0,2 g)
Węglowodany: 8,0 g (w tym cukry: 6,0 g)
Białko: 0,5 g
Błonnik: 0,8 g
Sól: 0,10 g

 

Odpowiedni w diecie bezglutenowej: TAK. Z zastrzeżeniem zapisu zawartego w akapicie “Gluten”

Producent: Alinor

Zakupiono: Piotr i Paweł


 

3. Carrefour Bio – Boisson avoine

Jakość: 4 out of 6 stars (4 / 6)

Opłacalność: 4 out of 6 stars (4 / 6)

wegański blog test napojów owsianych

Opakowanie Tetra Pak, zadrukowane. Grafika estetyczna, kolorowa i typowa dla marki. Produkt ekologiczny z kontrolowanych upraw. Produkt utrwalony w technologii UHT. Kolor napoju ecru wpadający w szaro-żółty. Pieni się, a piana utrzymuje dość długo. Konsystencja typowa dla napojów owsianych. Zapach zbożowo – drzewny, lekko mdlący. W smaku słodko – słony nieco mdlący. Mleczny.

Kraj produkcji: Francja

Oceny cząstkowe

 • Skład: 6
 • Smakowitość: 3
 • Wrażenia konsumpcyjne: 3
 • Cena: 4
Skład Wartości odżywcze w 100g
Woda, owies* 11%, olej słonecznikowy*, sól morska

*z upraw ekologicznych

Energia: 43 kcal
Tłuszcz: 1,2 g (w tym kwasy nasycone: 0,2 g)
Węglowodany: 7,2 g (w tym cukry: 5,0 g)
Białko: <0,5 g
Błonnik: 0,8 g
Sól: 0,08 g

 

Odpowiedni w diecie bezglutenowej: TAK. zastrzeżenim zapisu zawartego w akapicie “Gluten”

Producent: Wyprodukowany dla Carrefour

Zakupiono: Carrefour


 

4. Ener Bio – Napój Owsiany

Jakość: 5 out of 6 stars (5 / 6)

Opłacalność: 4.8 out of 6 stars (4,8 / 6)

wegański blog test napojów owsianych

Opakowanie Tetra Pak, zadrukowane. Grafika estetyczna, kolorystyka przyjemna, zachęca do zakupu. Produkt ekologiczny z kontrolowanych upraw. Produkt utrwalony w technologii UHT. Kolor napoju ecru wpadający z szary. Pieni się dobrze. Lekka piana utrzymuje się długo. Konsystencja typowa dla napojów owsianych. Zapach lekko kwaśny, zbożowy. Smak złożony: słodki lekko gorzki, zbożowy. Mączny i mdlący.

Kraj produkcji: Niemcy

Oceny cząstkowe

 • Skład: 6
 • Smakowitość: 4
 • Wrażenia konsumpcyjne: 5
 • Cena: 4
Skład Wartości odżywcze w 100g
Woda, owies pełnoziarnisty* 11%, olej słonecznikowy*, sól morska

*z upraw ekologicznych

Energia: 40 kcal
Tłuszcz: 1,4 g (w tym kwasy nasycone: 0,2 g)
Węglowodany: 6,0 g (w tym cukry: 5,2 g)
Białko: 0,6 g
Sól: 0,13 g

Odpowiedni w diecie bezglutenowej: TAK. Z zastrzeżeniem zapisu zawartego w akapicie “Gluten”

Producent: Wyprodukowano dla Rossmann

Zakupiono: Rossmann


 

5. Eco Mil – Oat Nature

Jakość: 5.3 out of 6 stars (5,3 / 6)

Opłacalność: 4.8 out of 6 stars (4,8 / 6)

wegański blog test napojów owsianych

Opakowanie Tetra Pak, zadrukowane. Grafika estetyczna, ale kolorystyka ograniczona, chociaż oryginalna. Produkt ekologiczny z kontrolowanych upraw. Produkt utrwalony w technologii UHT. Kolor napoju ecru wpadający w szaro-beżowy. Konsystencja typowa dla napojów owsianych. Pieni się bardzo dobrze i piana utrzymuje się długo. Na ściankach szklanki osadzają się drobne kawałeczki owsa. Zapach zdecydowanie zbożowy. Brak nut mlecznych. Przyjemny i świeży. W smaku słodki i lekko kwaskowaty. Zbożowy przechodzący w mączny z wyczuwalną nutą drożdżową. Smak długo się utrzymuje i budzi skojarzenia z owsianką. 

To najbardziej owsiany smak ze wszystkich napojów!

Kraj produkcji: Hiszpania

Oceny cząstkowe

 • Skład: 6
 • Wrażenia konsumpcyjne: 5
 • Smakowitość: 5
 • Cena: 3
Skład Wartości odżywcze w 100g
Baza owsiana* 99,3% (woda, owies* 16%), olej słonecznikowy*, sól morska 

*z upraw ekologicznych

Energia: 55 kcal
Tłuszcz: 1,2 g (w tym kwasy nasycone: 0,2 g)
Węglowodany: 9,6 g (w tym cukry: 5,7 g)
Białko: 1,1 g
Sól: 0,12 g

 

Odpowiedni w diecie bezglutenowej: TAK. Z zastrzeżeniem zapisu zawartego w akapicie “Gluten”

Producent:  Nutriops S.L.

Zakupiono: Carrefour


 

6. Go Vege – Ekologiczny napój owsiany

Jakość: 5.3 out of 6 stars (5,3 / 6)

Opłacalność: 5.3 out of 6 stars (5,3 / 6)

wegański blog test napojów owsianych

Opakowanie Tetra Pak, zadrukowane. Grafika estetyczna, oryginalna o ograniczonej kolorystyce. Produkt ekologiczny z kontrolowanych upraw. Produkt utrwalony w technologii UHT. Kolor napoju ecru wpadający w szaro-beżowy. Konsystencja typowa dla napojów owsianych. Pieni się bardzo dobrze i piana utrzymuje się długo. Zapach zbożowo – mleczny.W smaku słodki i nieco kwaśny. Mleczny z nutą owsianą.

Kraj produkcji: Brak informacji

Oceny cząstkowe

 • Skład: 6
 • Wrażenia konsumpcyjne: 5
 • Smakowitość: 5
 • Cena: 5
Skład Wartości odżywcze w 100g
Woda, owies pełnoziarnisty* 12%, olej słonecznikowy*, sól spożywcza

*z upraw ekologicznych

Energia: 42 kcal
Tłuszcz: 0,8 g (w tym kwasy nasycone: 0,1 g)
Węglowodany: 7,8 g (w tym cukry: 4,5 g)
Białko: 0,6 g
Błonnik: 0,6 g
Sól: 0,08 g

 

 

Odpowiedni w diecie bezglutenowej: TAK. Z zastrzeżeniem zapisu zawartego w akapicie “Gluten”

Producent: Wyprodukowano dla Jeronimo Martins Polska S.A.

Zakupiono: Biedronka


7. Inka – Owsiane

Jakość: 4.3 out of 6 stars (4,3 / 6)

Opłacalność: 3.8 out of 6 stars (3,8 / 6)

wegański blog test napojów owsianych

Opakowanie Tetra Pak, zadrukowane. Grafika estetyczna, oryginalna o ograniczonej kolorystyce. Produkt ekologiczny z kontrolowanych upraw. Produkt utrwalony w technologii UHT. Kolor napoju ecru wpadający w szaro-beżowy. Konsystencja typowa dla napojów owsianych. Pieni się słabo, a piana szybko opada. Zapach złożony: zbożowo – owocowo mlecznyW smaku równy, nieco słodki pod koniec mączny. Może budzić skojarzenia z kokosem. 

Najbardziej “przeszacowany” cenowo produkt ze wszystkich testowanych.

Kraj produkcji: Polska

Oceny cząstkowe

 • Skład: 5
 • Wrażenia konsumpcyjne: 4
 • Smakowitość: 4
 • Cena: 2
Skład Wartości odżywcze w 100g
Woda, owies 10%, olej słonecznikowy, węglan wapnia, sól morska, witaminy:

E – 1,80 mg

B6 – 0,21 mg

B2 – 0,21 mg

A – 120 µg

kwas foliowy – 30 µg

witaminy:

D – 0,75 µg

B12 – 1,25 µg

Energia: 44 kcal
Tłuszcz: 1,1 g (w tym kwasy nasycone: 0,2 g)
Węglowodany: 7,6 g (w tym cukry: 4,4 g)
Białko: 0,7 g
Błonnik: 0,5 g
Sól: 0,10 g

 

 

 

 

 

Odpowiedni w diecie bezglutenowej: TAK. Z zastrzeżeniem zapisu zawartego w akapicie “Gluten”

Producent: Grana sp. z o.o.

Zakupiono: Carrefour


 

8. Isola Bio – Oat Organic

Jakość: 5 out of 6 stars (5 / 6)

Opłacalność: 4.8 out of 6 stars (4,8 / 6)

wegański blog test napojów owsianych

Opakowanie Tetra Pak, zadrukowane. Grafika estetyczna, oryginalna o ograniczonej kolorystyce. Produkt ekologiczny z kontrolowanych upraw. Produkt utrwalony w technologii UHT. Kolor napoju ecru wpadający w szaro-beżowy. Lekko rozwodniony. Pieni się słabo, a piana szybko opada. Zapach zbożowyW smaku słodki, mleczny z delikatną nutą zbożową. 

Kraj produkcji: Italia

Oceny cząstkowe

 • Skład: 6
 • Wrażenia konsumpcyjne: 4
 • Smakowitość: 5
 • Cena: 4
Skład Wartości odżywcze w 100g
Baza owsiana* 99,3% (woda, owies* 16%), olej słonecznikowy tłoczony na zimno*, sól morska 

*z upraw ekologicznych

Energia: 51 kcal
Tłuszcz: 1,0 g (w tym kwasy nasycone: 0,2 g)
Węglowodany: 9,0 g (w tym cukry: 4,2 g)
Białko: 1,0 g
Błonnik: 1,0 g
Sól: 0,08 g

 

 

Odpowiedni w diecie bezglutenowej: TAK. Z zastrzeżeniem zapisu zawartego w akapicie “Gluten”

Producent: ABAFOODS 

Zakupiono: organicmarket.pl


 

9. Natumi – Hafer Natural

Jakość: 4.7 out of 6 stars (4,7 / 6)

Opłacalność: 4 out of 6 stars (4 / 6)

wegański blog test napojów owsianych

Opakowanie Tetra Pak, zadrukowane. Grafika estetyczna, oryginalna o ograniczonej kolorystyce. Typowa dla marki. Produkt ekologiczny z kontrolowanych upraw. Produkt utrwalony w technologii UHT. Kolor napoju ecru wpadający w beżowy. Konsystencja typowa dla napojów owsianych. Pieni się słabo, a piana szybko opada. Zapach zbożowy, niekonkretny i ulotny. W smaku równy, trudny do określenia, nieco wodnisty z lekko wyczuwalną nutą owsa i wanilli. 

Kraj produkcji: Niemcy 

Oceny cząstkowe

 • Skład: 6
 • Wrażenia konsumpcyjne: 5
 • Smakowitość: 3
 • Cena: 2
Skład Wartości odżywcze w 100g
Woda, owies* 15%, olej słonecznikowy*, sól morska.

*z upraw ekologicznych

Energia: 48 kcal
Tłuszcz: 1,3 g (w tym kwasy nasycone: 0,3 g)
Węglowodany: 8,4 g (w tym cukry: 5,6 g)
Białko: <0,5 g
Błonnik: <0,5 g
Sól: 0,13 g

 

Odpowiedni w diecie bezglutenowej: TAK. Z zastrzeżeniem zapisu zawartego w akapicie “Gluten”

Producent: NATUMI GmbH

Zakupiono: Top Market


 

10. Pilos – Napój owsiany Bio organic

Jakość: 4.7 out of 6 stars (4,7 / 6)

Opłacalność: 4.5 out of 6 stars (4,5 / 6)

wegański blog test napojów owsianych

Opakowanie Tetra Pak, zadrukowane. Grafika estetyczna, oryginalna o ograniczonej kolorystyce. Produkt ekologiczny z kontrolowanych upraw. Produkt utrwalony w technologii UHT. Kolor napoju ecru. Konsystencja typowa dla napojów owsianych. Pieni się słabo, a piana szybko opada. Zapach złożony: zbożowo – owocowo mlecznyW smaku równy, mleczny z lekką nutą słoności, nieco mdlący. 

Kraj produkcji: Italia

Oceny cząstkowe

 • Skład: 6
 • Wrażenia konsumpcyjne: 4
 • Smakowitość: 4
 • Cena: 4
Skład Wartości odżywcze w 100g
Woda, owies* 10%, olej słonecznikowy*, sól

*z upraw ekologicznych

Energia: 37 kcal
Tłuszcz: 1,2 g (w tym kwasy nasycone: 0,1 g)
Węglowodany: 5,6 g (w tym cukry: 4,4 g)
Białko: 0,4 g
Sól: 0,10 g

 

Odpowiedni w diecie bezglutenowej: TAK. Z zastrzeżeniem zapisu zawartego w akapicie “Gluten”

Producent: Quargentan SpA 

Zakupiono: Lidl


 

11. Sante – Oat Drink

Jakość: 4.4 out of 6 stars (4,4 / 6)

Opłacalność: 4.3 out of 6 stars (4,3 / 6)

wegański blog test napojów owsianych

Opakowanie Tetra Pak, zadrukowane. Grafika estetyczna, oryginalna o ograniczonej kolorystyce. Produkt ekologiczny z kontrolowanych upraw. Produkt utrwalony w technologii UHT.  Kolor napoju jasnożółto – szary. Konsystencja typowa dla napojów owsianych. Pieni dobrze i piana długo się utrzymuje. Zapach złożony mleczno – zbożowyW smaku złożony i nieokreślony: słodki, lekko kwaśny. Rozwodniony. 

Kraj produkcji: Polska

Napój wyprodukowany tylko z dwóch składników!

Oceny cząstkowe

 • Skład: 6
 • Wrażenia konsumpcyjne: 5
 • Smakowitość: 2
 • Cena: 4
Skład Wartości odżywcze w 100g
Woda, owies 14% 

Może zawierać soję i orzechy

Energia: 46 kcal
Tłuszcz: 0,8 g (w tym kwasy nasycone: 0,2 g)
Węglowodany: 8,1 g (w tym cukry: 5,4 g)
Białko: 1,4 g
Sól: 0,04 g

 

Odpowiedni w diecie bezglutenowej: TAK. Z zastrzeżeniem zapisu zawartego w akapicie “Gluten”

Producent: SANTE A. Kowalski sp.j.

Zakupiono: Delikatesy


 

12. Take it veggie – Organic Oat Drink

Jakość: 5.3 out of 6 stars (5,3 / 6)

Opłacalność: 5.3 out of 6 stars (5,3 / 6)

wegański blog test napojów owsianych

Opakowanie Tetra Pak, zadrukowane. Grafika estetyczna, oryginalna o ograniczonej kolorystyce. Produkt ekologiczny z kontrolowanych upraw. Produkt utrwalony w technologii UHT. Kolor napoju ecru wpadający w szaro-żółty. Konsystencja typowa dla napojów owsianych. Pieni się bardzo dobrze i piana utrzymuje się dość długo. Zapach zbożowo – mlecznyW smaku zrównoważony pełny i okrągły. Mleczny  z nutą owsianą.

Kraj produkcji: Austria 

Oceny cząstkowe

 • Skład: 6
 • Wrażenia konsumpcyjne: 5
 • Smakowitość: 5
 • Cena: 5
Skład Wartości odżywcze w 100g
Woda, owies pełnoziarnisty* 12%, olej słonecznikowy*, sól spożywcza

*z upraw ekologicznych

Energia: 42 kcal
Tłuszcz: 0,8 g (w tym kwasy nasycone: 0,1 g)
Węglowodany: 7,8 g (w tym cukry: 4,5 g)
Białko: 0,7 g
Sól: 0,08 g

 

Odpowiedni w diecie bezglutenowej: TAK. Z zastrzeżeniem zapisu zawartego w akapicie “Gluten”

Producent: Wyprodukowano dla Kaufland

Zakupiono: Kaufland


 

13. The Bridge – Avena Drink Natural. Bio organic

Jakość: 5.7 out of 6 stars (5,7 / 6)

Opłacalność: 4.8 out of 6 stars (4,8 / 6)

wegański blog test napojów owsianych

Opakowanie Tetra Pak, zadrukowane. Opakowanie budzi skojarzenia z napojami owocowymi. Produkt ekologiczny z kontrolowanych upraw. Produkt ekologiczny z kontrolowanych upraw. Grafika prosta, czysta, oryginalna i czytelna. Produkt utrwalony w technologii UHT. Konsystencja typowa dla napojów owsianych. Kolor napoju biały wpadający delikatnie w odcień żółty. Pieni się dobrze, a piana utrzymuje się długo. Zapach przyjemny, zrównoważony mleczno – zbożowy. W smaku zrównoważony, łagodny, mleczno – zbożowy

Kraj produkcji: Italia

Mistrzostwo świata pod każdym względem! To nasz ulubiony napój. 

Oceny cząstkowe

 • Skład: 6
 • Wrażenia konsumpcyjne: 5
 • Smakowitość: 6
 • Cena: 2
Skład Wartości odżywcze w 100g
Baza owsiana* 98,83% (woda, owies* 14%), olej słonecznikowy*, olej z krokosza barwierskiego*, sól morska

*z upraw ekologicznych

Energia: 54 kcal
Tłuszcz: 1,9 g (w tym kwasy nasycone: 0,3 g)
Węglowodany: 8,0 g (w tym cukry: 6,1 g)
Białko: 0,7 g
Sól: 0,09 g

 

Odpowiedni w diecie bezglutenowej: TAK. Z zastrzeżeniem zapisu zawartego w akapicie “Gluten”

Producent: The Bridge srl

Zakupiono: Delikatesy


 

Zestawienie cen napojów Owsianych:

Lp. Nazwa Cena za opakowanie

(1 litr)

Zakupione w

1. Alpro – Oat Original 7,99 zł Carrefour
2. Bio Zen – Bevanda de Avena 9,69  zł Piotr i Paweł
3. Carrefour Bio – Boisson avoine 6,99 zł  Carrefour
4. Ener Bio – Napój Owsiany 6,99 zł  Rossmann
5. Eco Mil – Oat Nature 7,49 zł Carrefour
6. Go Vege – Ekologiczny napój owsiany 5,99 zł Biedronka
7. Inka – Owsiane 9,99  zł Carrefour
8. Isola Bio – Oat Organic 6,99 zł Zdrowa żywność
9. Natumi – Hafer Natural 8,99 zł Top Market
10. Pilos – Napój owsiany Bio organic 6,99 zł Lidl
11. Sante – Oat Drink 6,79 zł Delikatesy
12. Take it veggie – Organic Oat Drink 5,99 zł Kaufland
13. The Bridge – Avena Drink Natural. Bio organic 8,39 zł Delikatesy

 

Inne wegańskie produkty

24 komentarze

  1. Magda. Dziękujemy bardzo za komentarz. Prosimy z zwrócenie uwagi na zapis, który jest w teście:
   “Pod każdym z testów zamieszczamy informację, że produkt jest odpowiedni w diecie bezglutenowej. Warto jednak pamiętać o tym, że owies jest zazwyczaj magazynowany i przetwarzany w zakładach, w których produkuje się również produkty z innych zbóż. W tym także tych zawierających gluten. Dlatego osoby alergiczne lub chore na celiakię powinny wybierać napoje, na których wyraźnie jest zaznaczone, że nie zawierają glutenu”. Jednak weźmiemy pod uwagę Twój komentarz i uściślimy informację na ten temat 🙂

  1. Testujemy produkty, które są dostępne w sklepach stacjonarnych lub te, która mają się lada chwila w nich pojawić. Odwiedziliśmy wiele sklepów, ale nigdzie nie znaleźliśmy Oatly.

 1. Drodzy AUTORZY, dziekuję za ten wpis, bardzo pomocny, bardzo się napracowaliście. Nie rozumiem tylko czemu przy każdym mleku jest napisane, że jest odpowiednie na diecie bezglutenowej a na żadnym nie ma znaczka przekreślonego kłosa. Bo przecież owies zawiera całkiem sporo glutenu, a właściwie jest nim zanieczyszczony, chyba że kupujemy specjalny owies bezglutenowy….

 2. Tak bym di tego nie pochodził. To nasza ocena 😉 Dlatego w testach unieszczamy możliwie jak najwięcej danych, które pozwalają każdemu podjąć własną decyzję. Ale jeżeli w Lidlu na półce stoi Pios Bio za 4,99 zł i Inka za 6,99 zł, to składniałbym się w stronę tego pierwszego 😃

   1. Napracowaliście się a zabrakło jednej z podstawowych informacji przy testowaniu napojów mlecznych – zawartości wapnia w poszczególnych produktach. Co mi po tym że napój ma dobry skład i smak jak jest to zwykła woda owsiana?

    1. Dokładnie. A Inka została źle oceniona ze względu na cenę a jako jedna z niewielu ma wapń. Dla dzieci-alergików ma to bardzo duże znaczenie.

   2. To jest mój idealny napój owsiany. Niestety od poczatku kwietnia 2022 już w Lidlu nieosiągalny ( czekam, może jeszcze będzie). Cena ostatniego zakupu z 4,99 podskoczyła na 6,99

 3. Jak dla mnie Alpro to jest koncern, który sprzedaż robi marką. I za markę płacimy. Kupując napój owsiany liczymy że tego owsa jednak trochę w składzie będzie. W Alpro jest jego 10% a napój taki zwykle kosztuje ok. 9.90 zł w zależności od sklepu i promocji. Nawet w Aldi aktualnie jest napój owsiany z 12% owsem, bez cukru w cenie bez promocji ok.4,50 zł/l.

 4. Uważam, że najlepszy napój owsiany który powinien być na 1 miejscu to ten z najlepszym składem, bez soli i oleju….. chyba o to chodzi żeby był najzdrowszy.
  Do smaku można się przyzwyczaić.

 5. Nie rozumiem dlaczego Alpro jest na pierszym miejscu , a skłąd najgorszy. I dlaczego Inka tak nisko?_Dla mnie najlepszy smak

  1. Pierwsza lista to lista alfabetyczna produktów, które testowaliśmy. Stąd Alpro na pierwszym miejscu.
   Dopiero następna lista jest zestawieniem napojów wg naszej rekomendacji.
   Pozdrawiam. AB 😀

 6. Że względu na wysokie oceny skusiłam się na napój owsiany Go Vege z Biedronki. Przedtem używałam tylko z Alpro i Sante. Niestety ten biedronkowy napój jest zbyt wodnisty i ma gorzkawy posmak. Chowie się daleko jakościowo za tymi których wcześniej używałam. Przystępna jest tylko cena. Nie polecam Go Vege

 7. Popieram Anię ! Napój owsiany z Biedronki na niskim poziomie i rozwarstwia kawę- niestety też absolutnie nie polecam !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *