Perla. Hummus klasyczny

Nasza rekomendacja:
4.5 out of 6 stars (4,5 / 6)

Perla. Hummus klasyczny jest kolejnym testowanym na blogu hummusem.

Hummus to…hummus. A jednak każdy, który jadłem był inny. Inny nie oznacza gorszy lub lepszy. Nawet ten, który sam robię w domu za każdym razem jest nieco inny. Nie ma dwóch takich samych limonek, ani dwóch identycznych kminów rzymskich. O czosnku, czy ciecierzycy nie wspomnę. Dlatego hummusy nieco się od siebie różnią.

W przypadku produktów przetworzonych produkowanych na większą skalę obowiązują (a przynajmniej powinny) reżimy technologiczne i możemy oczekiwać, że każdy hummus wyprodukowany przez daną wytwórnię będzie identyczny. Dlatego czasem dobrze jest znaleźć ten, który nam najbardziej smakuje i jest zrobiony z najlepszych możliwie składników i nie poświęcać cennego czasu na przyrządzanie go w domu. Czy testowany dzisiaj hummus jest właśnie taki?

Na pewno na jego korzyść przemawia smak. Jest zbliżony do najlepszych hummusów jakie jadłem, uwzględniając te przyrządzane w domach i restauracjach. Chociaż, między nami, mógłby być mniej kwaśny 😉 Na pewno przemawia na jego korzyść także skład. Zawsze stawiam na te hummusy, które są produkowane z większej ilość ciecierzycy. Porównując na przykład skład z Hummusem klasycznym Sante można łatwo zauważyć, jakie bywają różnice w składach tych wyrobów.

Niestety testowany dzisiaj hummus ma w składzie substancję konserwującą, co w dzisiejszych czasach stawia go na nienajlepszej pozycji. Wiele osób widząc, że dany produkt jest konserwowany od razu odkłada go na półkę. Czy słusznie? To już zupełnie inna kwestia. Mnie to nie przeszkadza. Na pewno ilość konserwantu zawarta w kilku łyżeczkach hummusu będzie miała zdecydowanie mniej negatywny wpływ na nasze zdrowie niż kilka plasterków najlepszej nawet wędliny. Niemniej jednak obecność benzoesanu sodu nie pozwala mi dać wyższej oceny niż 7, chociaż w tej kategorii wyrób zasługuje na więcej.

Kolejną rzeczą, którą przemawia za zakupem tego hummusu jest sposób opakowania, który nie zmusza nas do zjedzenia wszystkiego od razu lub noszenia do pracy niewygodnych słoików – szczególnie w Warszawie 🙂

Przeciw przemawia natomiast cena. Niemal identyczna jak Hummusu Healthy Mind, który wyróżnia się znakomitym składem, wydaje się być zbyt wygórowana.

Podsumowując. Hummus dobry, odżywczy, wygodny, ale trochę za drogi.

Ocena organoleptyczna

Przedmiot oceny Opis
Opakowanie Przezroczysty pojemnik plastikowy. Zamykane wieczko. Etykieta czytelna, utrzymana w jasnej, przyjaznej kolorystyce. Zachęca do kupna.
Wygląd ogólny Powierzchnia w kolorze kremowym. Właściwym dla hummusu.  Widoczne kawałki składników Na środku nasypany kmin rzymski.
Konsystencja i tekstura Kremowa, lekko puszysta, właściwa dla hummusu. Dość szybko rozpuszcza się na języku. W ustach pozostają kawałki osłonek ciecierzycy.
Zapach Lekko kwaskowaty. Typowy dla hummusu. Wyczuwalny zapach czosnku, kminu i ciecierzycy.
Smak Lekko kwaśny. Wyczuwalny smak czosnku, ciecierzycy i sezamowej pasty tahini. Na koniec dominuje czosnek i kwas cytynowy. Długo utrzymujący się w ustach.
Alternatywa dla produktów niewegańskich Brak.

 

Informacje dodatkowe

Obecność konserwantów Benzoesan sodu
Zawartość substancji zagęszczających Brak
Obecność substancji, które mogą wywoływać reakcje alergiczne u osób uczulonych. Sezam
Informacje (zastrzeżenia) producenta Może zawierać gluten, gorczycę, jaja, mleko, orzechy oraz skorupiaki.

 

Przechowywanie Do +2ºC do +6 ºC. Po otwarciu przechowywać 2 dni
Odpowiedni w diecie bezglutenowej Nie

 

Przedział cenowy – Średni

4,99 zł za opakowanie – 31,18 zł za kg.

 

Producent: Peria Polska Sp. z o.o.

Zakupiono: Sklep Netto

Perla. Hummus klasyczny

4,99 zł – 160 g
7.5

Skład

7.0/10

Wrażenia konsumpcyjne

7.5/10

Wartości odżywcze

7.0/10

Opłacalność

7.0/10

Smakowitość

9.0/10

Skład

 • Ciecierzyca gotowana 55%
 • Woda
 • Olej rzepakowy
 • Pasta tahini (sezamowa) 9%
 • Sól
 • Regulator kwasowości: kwas cytrynowy
 • Czosnek suszony
 • Kmin rzymski
 • Substancja konserwująca: benzoesan sodu

Wartości odżywcze

 • Energia: 283 kcal
 • Tłuszcz 21,0 g (kwasy tłuszczowe nasycone 2,0 g)
 • Węglowodany 11,0 g, (w tym cukry < 1,0 g)
 • Błonnik 7,0 g
 • Białko 8,9 g
 • Sól 0,9 g

Inne wegańskie produkty

3 komentarze

 1. Hummus od Perla jest dla smakoszy octu i kwasku, nic innego w nim nie czuć niestety.Nie polecam, poleciał do kosza mimo tego, że nie był przeterminowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *