Bakoma. Ave Vege. Deser o smaku Mango

Deser wegański o smaku mango na blogu wegańskim

Nasza rekomendacja:
4.6 out of 6 stars (4,6 / 6)

Podobieństwa

Deser ma wiele cech wspólnych z opisywanym wcześniej deserem ananasowym. O dziwo łączy ich podobny zapach i smak. W obu deserach można wyczuć zapach i smak brzoskwiń. Do tego podobna konsystencja sprawiła, że mieliśmy wrażenie jakbyśmy przeżywali deja vu🤓

Patrząc na deser mango można mieć wrażenie, że zawiera w składzie więcej owoców niż ananasowy. Tym bardziej, że całościowy odbiór smaku może potwierdzać to wrażenie. Jednak w obu występuje identyczna ilość owców: 7,3%. Co  bez wątpienia godne jest podkreślenia, ponieważ jest to ponad dwa razy więcej niż we wspomnianym na początku Plantonie.

deser mango bakoma wegański blog

Deser jest bez wątpienia bardzo owocowy, ale wbrew pozorom nie jest to taka sama świeżość jak w przypadku innych testowanych na naszym blogu deserów i vegangurtów. Całościowy odbiór smaku przytłumia specyficzna konsystencja i lekki smak goryczki pod koniec jedzenia. Nieco szerzej pisaliśmy na ten temat w teście Deseru o smaku ananasa.

Dobra zmiana

W deserach spodobał nam się pomysł umieszczenia pozytywnych treści po drugiej stronie etykiety. W ten sposób jedząc deser możemy przeczytać:

“Witaj po roślinnej stronie życia. Roślinnej czyli: pysznej, dobrej, urozmaiconej” itp. Widać to na poniższym kolażu.

blog wegański kolaż ave vege

Warto docenić kreatywność i treść, szczególnie, że producentem jest firma znana z wyrobów mlecznych. Oczywiście można jak najdalej uciekać od produktów, za którymi stoją tego typu przedsiębiorstwa (i ludzie), ale można też spojrzeć na to inaczej. Przemysł mleczny jest potężnym przemysłem i mógłby przeznaczać miliony na przekonywanie ludzi do spożywania produktów mlecznych. A wierzcie, nie jest to wcale takie trudne. Tymczasem zamiast to robić część z nich uruchamia osobne linie produkcyjne i tworzy nowe marki, aby zaistnieć na wciąż rosnącym rynku produktów roślinnych. To dobrze wróży, bo to znaczy, że chcą i mogą przeznaczyć odpowiednie środki na promocję tego typu wyrobów. To zaś sprawi, że Kowalski zamiast kupować jogurt mleczny sięgnie z ciekawości pewnego dnia po jogurt roślinny. I tak powoli, dzień za dniem, miesiąc za miesiącem i rok za rokiem zacznie się zmieniać rynek odchodząc od produktów odzwierzęcych na korzyść roślinnych, co wszystkim nam wyjdzie na dobre 😀

Podsumowanie

Będzie krótko, bo zasadzie możemy napisać to samo co napisaliśmy w podsumowaniu testu deseru o smaku ananasa. “Oprócz sporej ilość owoców w składzie niczym specjalnym się nie wyróżnia. Specyficzna konsystencja i trochę niewłaściwy (jak na smak mango) i nienaturalny smak owoców wpływa niezbyt pozytywnie na ogólną smakowitość. Gdyby nie to na pewno moglibyśmy przyznać wyższą rekomendację. Tym bardziej, że za zakupem przemawia relatywnie niska cena”.

Arek
Wegański blog Vegetest.pl

Ocena organoleptyczna

Przedmiot oceny Opis
Opakowanie Plastikowy pojemnik. Kolorowa, bardzo przyjemna dla oka grafika z wykorzystanie lakieru wybiórczego. Zdecydowanie zachęca do zakupu. Jednak poprzez zbliżone kolory czcionki i tła ważne teści (wartości odżywcze, skład) są mało czytelne.
Wygląd ogólny Wyglądem zbliżony do klasycznych jogurtów owocowych. Właściwy dla tego typu produktów. Kolor ecru. Połyskująca powierzchnia. Widoczna duża ilość drobnych kawałeczków owoców.
Konsystencja i tekstura Średnio gęsty i kisielowaty. Budzi skojarzenia z jogurtem owocowym. Szybko rozpuszcza się w ustach.
Zapach Zdecydowany. Kwaskowaty. Zapach przywodzi skojarzenia z brzoskwiniami. Wyczuwalny aromat mango. Przyjemny lecz nieco nienaturalny.
Smak Smak kwaskowaty, świeży, owocowy. Wyczuwalny smak mango i brzoskwiń. Pod koniec nieznaczna, ale wyczuwalna goryczka.
Alternatywa dla produktów niewegańskich Tak. Bardzo dobra dla jogurtów mlecznych, owocowych.

 

Informacje dodatkowe

Obecność konserwantów Brak
Zawartość substancji zagęszczających Brak
Obecność substancji, które mogą wywoływać reakcje alergiczne u osób uczulonych. Brak
Informacje (zastrzeżenia) producenta Bez konserwantów i soi.
Przechowywanie Od +2°C do +6°C
Odpowiedni w diecie bezglutenowej Tak.

Przedział cenowy – Tani

2,99 zł za opakowanie – 19,93 zł za kg.

Producent: Bakoma

Dostępne: Biedronka

KOD:

Bakoma. Ave Vege. Deser o smaku Mango

2,99 zł - 150 g
7.1

Skład

8.0/10

Wrażenia konsumpcyjne

7.5/10

Wartości odżywcze

5.0/10

Opłacalność

8.0/10

Smakowitość

7.0/10

Skład

 • Krem kokosowy 77% (woda ekstrakt z kokosa w proszku)
 • Cukier, mango 7,3%
 • Płatki migdałowe 1,0%
 • Krem kokosowy 0,8%
 • Skrobia modyfikowana
 • Błonnik cytrusowy
 • Substancja zagęszczająca - pektyny
 • Aromaty, barwnik: karoteny
 • Wegańskie kultury bakterii jogurtowych

Wartości odżywcze

 • Energia: 128 kcal
 • Tłuszcz: 5,8 g (kwasy nasycone: 5,0 g)
 • Węglowodany: 18,0 g (cukry: 9,9 g)
 • Białko: 0,6 g
 • Sól: 0,08 g

Inne wegańskie produkty

3 komentarze

 1. Jadłam ten o smaku kawy… Nie wiem, może jestem spragniona nabiału 😀 ale moim zdaniem był obłędny! Nie za słodki, o tej specyficznej konsystencji budyniu… MNIAAAMMM!

 2. Jogurty AVE VEGA dessert SUPER już jadłam wszystkie smaki- czekoladowy powalający i ten z wiśnia i czekoladą obłędny- ale najważniejsze jest to, że VEGE I BEZ SOI.

 3. Testowałam desery w wersji kawowej, czekoladowej i słony karmel. Dwa pierwsze smaki to czyste złoto ❤️ Nie smakują “chemicznie”, mają super kremową budyniową konsystencję i nie czuć w nich kokosa. Dla mnie nie do rozróżnienia od wysokiej jakości deseru mlecznego, tyle, że pod koniec jedzenia nie zostaje na języku ten dziwny mleczny posmak. Słony karmel jest dla mnie już nieco bardziej sztuczny w smaku, ale jeśli chodzi o konsystencję to nic nie można mu zarzucić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.