Wino wegańskie. Nostre Terre Chardonnay

Nasza rekomendacja:
Nie nadajemy winu rekomendacji

Na 16.000 hektarów regionu Oltrepo Pavese będącego częścią Lombardii z uprawia się szczepów winogron powstają charakterystyczne i szlachetne trunki, które są prawdziwą dumą regionu. Wśród win białych możemy wymienić: moscato, riesling, malvasia, cortese czy pinot nero i oczywiście chardonnay,. Ten ostatni szczep to najbardziej popularna biała odmiana winorośli, który uprawiany jest wszędzie tam, gdzie produkuje się wino. Mimo, że szczep jest najbardziej znany z tego, że produkuje się z niego szampana, to w zasadzie w każdym sklepie znajdziemy na półkach wina z chardonnay, W Lidlu można natomiast kupić wino chardonnay w wersji…wegańskiej. Czy wino wegańskie to specjalny zabieg marketingowy, który ma na celu przyciągnięcie wegan? Warto zatem odwiedzić stronę producenta, gdzie znajdziemy taką oto informację.

„Innowacja jest kluczowym atutem naszej winnicy, dlatego każdego dnia staramy się dostosowywać do nowych trendów rynkowych i nieustannie eksperymentować poprzez tworzenie nowych produktów. Ten projekt ma na celu doprowadzenie do stołów konsumenckich tradycyjnych win, ale w nowym świetle: wegańskie. Wiele osób ma błędne założenie, że ten rodzaj wina nie jest prawdziwym winem. Przeciwnie, musimy podkreślić, że jest to produkt otrzymany tradycyjnymi starożytnymi metodami, które pomagają zachować smak, aspekt i smak i różnią się tylko tym, że do jego produkcji nie stosuje się produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak:

  • Isinglass/Albumina (z jaj lub z defibryfikowanej krwi wołu)
  • Kazeina lub kazeiniany (z mleka)/ lizozym (z jaj)
  • Żelatyna (ze świńskiej i/lub kości świńskiej i/lub kości bydlęcych)

Są one zastępowane produktami pochodzenia niezwierzęcego lub zwykle droższymi technikami produkcji, które jednak pozwalają nam uzyskać produkt o jakości podobnej do tradycyjnej. Wino wegańskie jest wytwarzane przez całą linię produkcyjną, bez wpływu (bezpośredniego lub pośredniego) na zwierzęta. Wegańskie wino jest zatem doskonałe i może być docenione również przez tych, którzy nie są weganami’.

Zatem określenie ”wegańskie” ma swoje uzasadnienie! 🙂 A swoją drogą rodzi się pytanie: ile produktów pochodzenia odzwierzęcego jest wykorzystywanych w przemyśle spożywczym, z czego 90% konsumentów w ogóle nie zdaje sobie sprawy?

A teraz czas na to właściwe pytanie: Czy rzeczywiście udało się producentowi uzyskać doskonałe wino o jakości podobnej do tradycyjnej? Spróbowałem 🙂

Wino ma 12,5% alkoholu, czego podczas degustacji nie czuć. Można mieć wrażeni, że spożywa się wino lżejsze. Dopiero nieco bardziej gęsty, dość powoli spływający po ściankach kieliszka płyn wskazuje, że nie jest to wino o niskiej zawartości alkoholu. Warto mieć to na uwadze, ponieważ typowy dla chardonnay owocowy i nieco kwaśny smak może nieco mylić 😉 Wino jest przyjemnie owocowe z nutami jabłek, nektarynek i akacji.

Nie jest to wino ani wielkie, ani wybitne. Ale nie tego oczekujemy kupując taki napój w takiej cenie.  Można je spożywać okazjonalnie jako urozmaicenie posiłków. Nadaje się do wegańskich potraw, przede wszystkim takich jak sałatki z surowych i grillowanych warzyw oraz tofu. My kupiliśmy je z ciekawości z jednej i “blogerskiego” obowiązku urozmaicania wpisów, z drugiej strony:)

Nie nadajemy winu rekomendacji, ponieważ jest ono na naszym blogu raczej gościem niż przedmiotem testu 😉

Nie jestem sommelierem, ani wybitnym znawcą win. Ów być może potrafiłbym odróżnić wino produkowane metodami tradycyjnymi od wersji wegańskiej. Tylko czy znawca sięgnąłbym w ogóle po coś takiego? Czy schyliłby się do najniższej półki, aby kupić i spróbować wino za 14,49 zł, do tego wegańskie!? Nie sądzę 😉

Jeżeli zatem sięgacie okazjonalnie po kieliszek taniego białego chardonnay z dyskontu to raczej nie odróżnicie wersji wegańskiej od tradycyjnej. A solidna i ciężka butelka, która budziła moje skojarzenia z włoskim Amarone oraz nakładana etykieta z wyraźnym napisem „Vegan” mogą sprawić, że wino będzie miłym prezentem dla weganina lub weganki 😉

Wnioski? Jeżeli lubicie wina i czasami je pijecie to na pewno warto wybierać te… wegańskie.

wegański blog wino wegańskie

Przedział cenowy – Tani
14,49 zł za opakowanie – 19,32 zł za litr.

Producent: Losito e Guarini
Zakupiono: Lidl

Wino wegańskie. Nostre Terre Chardonnay

14,49 zł - 750 ml
10

Skład

10.0/10

Wrażenia konsumpcyjne

10.0/10

Wartości odżywcze

10.0/10

Opłacalność

10.0/10

Smakowitość

10.0/10

Inne wegańskie produkty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *