Putka. Przekąska wegetariańska z soczewicą

Nasza rekomendacja:
5.5 out of 6 stars (5,5 / 6)

Można? Można!

Putka należy do tych miejsc, do których z przyjemnością wstępuję, bo jako roślinożerca mogę zawsze coś tam zjeść. Czego nie można np. powiedzieć o wielu restauracjach, w których najczęściej “raczę się” frytkami i sałatką “z łaski” szefa. Czuję się z tym niekomfortowo, ponieważ osoby, z którymi udaję się do restauracji muszą znosić moje rozmowy z kelnerami i kelnerami, którym celem jest znalezienie pośród precyzyjnie opracowanych przez kuchnię meandrów menu czegoś co mógłbym zjeść bez specjalnych modyfikacji i wysiłków ze strony kucharzy. Sam jestem z wykształcenia żywieniowcem, pracowałem przez wiele lat w gastronomi i wiem, że tego typu klienci nie są mile widziani. Nie po to opracowuje się menu, żeby potem je modyfikować. Świetnie to rozumiem i dlatego nie lubię takich sytuacji.

Rozumiem też, że 99% ludzi odżywia się produktami pochodzenia zwierzęcego… Jednak pomimo to są takie firmy jak Putka, które potrafią przygotować przekąski dla tych, którzy z różnych względów produktów pochodzenia zwierzęcego nie jedzą. Cóż, mogę tylko powiedzieć – dziękuję 😍

I nie jest to bynajmniej wpis sponsorowany przez firmę Putka, która o jego istnieniu zapewne nawet nie wie. Ale czy naprawdę w dzisiejszych czasach ludzie ruszą przysłowiowy tyłek z kanapy tylko wtedy, gdy im koś za to zapłaci? Czy nie można po prostu kogoś pochwalić za to, że robi dobrą robotę i polecić innym, żeby korzystali a jego usług. Ot tak, za darmo!

Często odwiedzam cukiernię Putka na Piłsudskiego w Legionowie i najczęściej jem znakomite pierogi z kapustami i grzybami lub/i wegańskie pączki i muffinki (rzadziej). Od dzisiaj do mojego menu dołączyła przekąska wegetariańska (w rzeczywistości wegańska) z soczewicą.

Jest to coś a la bułka nadziewana farszem na bazie soczewicy. Dokładny skład podałem jak zawsze w zestawieniu. Bułka budzi pewne skojarzenia za chałką. Nie chodzi o jej kształt, ale o wygląd. Z wierzchu brązowa z połyskującą powierzchnią, a wewnątrz jasnożółta. W smaku jest podobnie – ciasto jest zbliżone do chałki – lekko słodkie. Ta słodycz próbuje przełamać specyficzny, pieprzny smak farszu z wyraźnie zaznaczonymi smakami cebuli, soczewicy i płatków drożdżowych. Dodatkowo swoje przysłowiowe pięć groszy dorzuca czarnuszka, której ziarna zdobią powierzchnię ciasta.

Jedząc przekąskę zastanawiałem się czy ta specyficzna smakowitość” jest zaplanowana i jest efektem skrupulatnych testów technologa, czy raczej efektem „matematyki” żywieniowej 😉

Farszu jest stosunkowo dużo, co oznacza, że od pierwszego kęsa czuje się smak farszu. Moim zdaniem najlepiej smakuje podgrzana w towarzystwie czarnej herbaty. I taki zestaw może być całkiem dobrym pomysłem na szybkie śniadanie.

Przy okazji chciałbym pokreślić zaangażowanie, entuzjazm i znajomość produktów osób zatrudnionych w cukierni Putka w Legionowie przy ul. Piłsudskiego 37. Jeśli taka obsługa jest w każdej cukierni, to warto je odwiedzać częściej.

Putka Legionowo

Arek

wegański blog, vegetest.pl

Ocena organoleptyczna

Przedmiot oceny Opis
Opakowanie/etykieta Bez opakowania
Wygląd ogólny Typowa przekąska w formie prostokątnego wypieku.
Konsystencja i tekstura Zbliżona do chałki z nadzieniem.
Zapach Podobny do chałki z wyczuwalną czarnuszką. W farszu wyczuwany zapach smażonej (zeszklonej) cebulki i soczewicy.
Smak Specyficzny, własny. Lekko słodkawy i pieprzny. wyczuwalna smażona cebulka soczewica i płatki drożdżowe.
Alternatywa dla produktów niewegańskich Nie dotyczy

 

Informacje dodatkowe

Obecność konserwantów Brak
Zawartość substancji zagęszczających Brak
Obecność substancji, które mogą wywoływać reakcje alergiczne u osób uczulonych Pszenica, soja
Informacje (zastrzeżenia) producenta Brak
Przechowywanie Temp.pokojowa
Odpowiedni w diecie bezglutenowej Tak

Przedział cenowy – Średni

3,70 zł za porcję –46,25 zł za kg.

Producent: Putka
Zakupiono: Putka

 

Putka. Przekąska wegetariańska z soczewicą

3,70 zł - 80 g
9.1

Skład

9.5/10

Wrażenia konsumpcyjne

9.0/10

Wartości odżywcze

9.0/10

Opłacalność

9.0/10

Smakowitość

8.0/10

Opakowanie

10.0/10

Skład

  • Mąka pszenna
  • Soczewica 32%
  • Cebula
  • Napój sojowy
  • Olej rzepakowy
  • Cukier
  • Drożdże
  • Mąka kukurydziana, przecier dyniowy
  • Białko grochu, czarnuszka
  • Czarnuszka, sól, syrop glukozowy, mąka ryżowa, pieprz

Inne wegańskie produkty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *