Pilos. Kokos Vegangurt naturalny bez cukru

blog wegański pilos vegangurt naturalny

Nasza rekomendacja:
5.6 out of 6 stars (5,6 / 6)

Kupując do testów Planton. Coconut Vegangurt Natural bez cukru postawiliśmy spróbować jednocześnie produktu, który wyglądał na jego solidnego konkurenta. A jest nim sprzedawany pod marką własną Lidla – Pilos. Kokos Vegangurt naturalny bez cukru. Stał na tym samym regale, był w podobnym kubeczku i znajdował się w podobnym opakowaniu zbiorczym. Ale tym co nas najbardziej zainteresowało była cena – 2,99 zł, czyli znacząco niższa od wegańskiego jogurtu Planton. Jednak po bliższym zapoznaniu się z etykietą okazało się, że kubeczek zawiera o 10 gramów mniej produktu niż wspomniany Planton 🤔

Kupiliśmy więc oba i od raz zabraliśmy się do testowania 😁 I jakie wrażenia? Czy Pilos. Kokos Vegangurt naturalny bez cukru jest produktem konkurencyjnym w stosunku do Plantona? Czyżby Lidl postanowił wprowadzić własny produkt i wyprowadzić znany i chętnie kupowany Planton? Któż to wie. Wielkie sieci robią różne dziwne rzeczy, nie zawsze (wbrew temu co wydaje się analitykom rynku) przemyślane, zaplanowane ale za to z uporem wdrażane. Przy dzisiejszej dynamice rynku i zmianach w mentalności konsumentów nikt tak naprawdę nie wie jak on będzie wyglądał za kilka lat. Kto by przypuszczał trzy lata temu, że mleczarnie oraz zakłady mięsne i przetwórstwa rybnego będą produkowały zamienniki serów, kiełbaski i pasty specjalnie dla “jakiś wegan”? 😉 A może chodzi o to, aby nie tylko roślinożercy z wyboru, ale także wszyscy pozostali, którzy pomimo usilnego przekręcania faktów są roślinożercami z natury, także zaczęli sięgać po wegańskie zamienniki chociażby jogurtów – takich jak testowany dzisiaj Pilos. Kokos Vegangurt naturalny bez cukru? A jaki jest jeden z najlepszych na to sposobów? Cena!

Nie wierzycie? Zobaczcie na zdjęcie poniżej. Kaufland obniżył cenę swoich napojów owsianych rabatem o złotówkę (!) i… wszystkie zniknęły w bardzo szybkim tempie.

blog wegański_ napój owsiany kaufland

Pilos. Kokos Vegangurt naturalny bez cukru za 2,99 zł staje się wspaniałą cenową alternatywą dla osób, które nie mogą jeść produktów z mleka krowiego i muszą kupować jogurty kozie lub owcze. Nie dość, że taniej to jeszcze zdrowiej 😍

Ale, ale… Czy wegański jogurt Pilos jest faktycznie aż taki genialny jakby mogła wskazywać lektura poprzednich dwóch akapitów? Możemy się przyznać, że testując Pilos. Kokos Vegangurt naturalny bez cukru równocześnie przetestowaliśmy wegański jogurt naturalny Planton, którego test opublikowaliśmy w poprzednim poście. Nie mogliśmy się zatem powstrzymać od porównania. Ba, nawet stoczyliśmy małą „bitwę” na argumenty: publikować dwa osobne testy (zdanie Agnieszki), czy zrobić jeden test porównawczy (zdanie Arka)? Ale jak to w życiu bywa mąż ma zawsze ostatnie słowo, dlatego zakończyłem dyskusję zdecydowanym: „Tak jest kochanie, masz rację kochanie”😂 Są zatem dwa osobne testy, ale porównanie będzie się przewijać.

Cena 💸

 • Za Plantona płacimy 3,99 zł, ale otrzymujemy 160 g produktu, co stanowi 24,93 zł za kg.
 • Za Pilosa płacimy 2,99 zł, ale otrzymujemy 150 g produktu, co stanowi 19,93 zł za kg.

Zatem Pilos jest tańszy. Czy znacząco? Niech każdy sobie sam odpowie na to pytanie biorąc pod uwagę kolejne fakty.

Skład

Planton nie zawiera skrobi modyfikowanej. Pilos zawiera skrobię modyfikowaną.

Wartości odżywcze 📊

Różnice są, ale nie na tyle istotnie, żeby na nie zwracać uwagę.

Właściwości organoleptyczne 😛👀👌

Tutaj różnice są na tyle istotne, że warto o nich wspomnieć. Pilos. Kokos Vegangurt naturalny bez cukru pachnie jak typowy jogurt naturalny z wyczuwalną słodkością. Jest gęsty, ale mniej zbity niż Planton. W ustach szybko robi się wodnisty przez co bardzo szybko się rozpuszcza i częściowo traci swój zasadniczy smak. Bardziej wyczuwalny smak kokosa niż miało to miejsce w Plantonie.

Mamy wrażenie, ze względu na swoje właściwości Pilos może lepiej nadawać się do musli. Z kolei Planton może być zamiennikiem śmietany np. do potraw aby podkreślić ich smak lub dla zagęszczenia.

Podsumowując. Naszym zdaniem zarówno Planton jak i Pilos to produkty bardzo dobre pod każdym niemal względem. Jednak Planton to nieco wyższa klasa, zarówno pod względem składu i jak właściwości organoleptycznych. Wydaje się nam także, że każdy z nich spełni swoją rolę w nieco innym zastosowaniu. Nie ukrywamy, że spodziewaliśmy się bardziej jednoznacznych różnic. Ale dobrze, że tak się nie stało, bo wbrew pozorom oba produkty nie są w stosunku do siebie konkurencyjne 😍

Jakie są Wasze doświadczenia z tymi produktami?

Arek i Agnieszka
blog wegański vegetest.pl

Ocena organoleptyczna

Przedmiot oceny Opis
Opakowanie Plastikowy pojemnik z papierową obwolutą. Kolorowa, bardzo przyjemna dla oka grafika. Zdecydowanie zachęca do zakupu.
Wygląd ogólny Zbliżony do śmietany. Kolor biały delikatnie połyskujący.
Konsystencja i tekstura Gęsta. Przypomina śmietanę 18%. Szybko rozpuszcza się w ustach.
Zapach Zdecydowany. Przyjemny świeży i kwaskowaty. Bardzo podobny do klasycznego jogurtu mlecznego. Można wyczuć zapach kokosu. Zachęcający do spożycia i pobudzający ślinianki.
Smak Smak lekko kwaskowaty. Bardzo podobny do klasycznego jogurtu mlecznego. Nieznacznie wyczuwalny delikatny smak kokosu.
Alternatywa dla produktów niewegańskich Tak. Bardzo dobra dla jogurtów naturalnych.

 Informacje dodatkowe

Obecność konserwantów Brak
Zawartość substancji zagęszczających Brak
Obecność substancji, które mogą wywoływać reakcje alergiczne u osób uczulonych. Brak
Informacje (zastrzeżenia) producenta Bez laktozy i nabiału. Wolny od soi. 100% wegański. Bez barwników, bez glutenu, bez GMO. Żywe kultury bakterii.
Przechowywanie Od +1°C do +8°C
Odpowiedni w diecie bezglutenowej Tak.

Przedział cenowy – Tani
2,99 zł za opakowanie – 19,90 zł za kg.

Producent: Zakład produkcji jogurtu MAGDA Sp. z o.o.
Zakupiono: Lidl

Pilos. Kokos Vegangurt naturalny

2,99 zł - 150 g
7.6

Skład

8.0/10

Wrażenia konsumpcyjne

8.5/10

Wartości odżywcze

5.0/10

Opłacalność

8.5/10

Smakowitość

8.0/10

Skład

 • Ekstrakt miąższu kokosa 94,2% (woda, ekstrakt miąższu kokosa)
 • Skrobia modyfikowana
 • Białka bobu
 • Kultury bakterii jogurtowych (Streptococcus thermophilus, Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus)

Wartości odżywcze

 • Energia: 77 kcal
 • Tłuszcz: 5,1 g (w tym kwasy tłuszczowe nasycone 4,9 g)
 • Węglowodany: 7,0 g (w tym cukry: 0,7 g)
 • Błonnik: < 0,5 g
 • Białko: 0,7 g
 • Sól: 0,02 g

Inne wegańskie produkty

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *