Nasza rekomendacja:
(3,9 / 6)
Kajzerka jaglana vege to kolejny produkt obecny na stajach Orlen skierowany do…? Nie, nie do wegan, tylko do wegetarian. Ale czy to znaczy, że osoby nie spożywające produktów pochodzenia zwierzęcego mają do wyboru tylko hot-doga z parówką wegańską, wrapa z falafelem (bez sosu paprykowego) i zwykłą bułkę z pieczarkami? Wszystkie te produkty testowaliśmy już na naszym blogu ponad dwa miesiące temu. Nie testowaliśmy tylko wegetariańskiej kajzerki jaglanej vege. Gotowe danie wegetariańskie. Teraz odrabiamy tę zaległość.
Jak wspomniałem na początku Kajzerka vege z burgerem jaglanym jest produktem skierowanym do wegetarian. Czy zatem jest zasadne, aby go tutaj opisywać? Jak najbardziej, ponieważ jego “wegetariańskość” można obejść. A “obchodzenie” wszystkiego co tylko się da to jedna z naszych cech narodowych. ?
Zespół Promocji Produktów Pozapaliwowych i Usług firmy Orlen udostępnił nam skład kajzerki. Dzięki temu okazało sie, że przepis zrobienia z burgera produktu wegańskiego jest bardzo prosty – trzeba zamówić sam kotlet z warzywami bez bułki, sera gouda i sosu paprykowego. W składzie kajzerki znajduje się masło, w sosie paprykowym jajka, a ser…? to ser. Pozostałe produkty (kotlet jaglany, warzywa i keczup) są jak najbardziej pochodzenia roślinnego. Po takim zabiegu nie będzie to już oczywiście burger, ani nawet kajzerka vege, ale przynajmniej roślinożerca będzie mógł urozmaicić sobie menu podczas długiej podróży.
Zatem w ostateczności, po zabiegu “weganizacji” kajzerki vege otrzymujemy:
- Ketchup
- Pomidor myty
- Sałata fit&easy party
- Cebula czerwona plastry
- Sałatka szwedzka
- Burger wegetariański
Wege czy Vege?
A tak swoją drogą to warto byłoby wprowadzić jakąś zasadną nomenklaturę. Wege/vege używane jest przez producentów raz w odniesieniu produktów wegetariańskich, a w innym razem wegańskich. Dlatego bardzo uważnie czytamy skład produktów, zanim zdecydujemy się na ich zakup do testów. W przypadku takich produktów jak parówki vege Natura Food, czy hot – dog z Ikea przeczytanie składu trochę czasu zabiera. ? A przecież sprawę można łatwo rozwiązać. Można na przykład przyjąć wege/vege jako oznaczenie produktów wegetariańskich, a vegie/veggie do wegańskich. Lub odwrotnie. Patrząc na dynamikę trendu (8% Polaków deklaruje, że są weganami) takie oznaczenie trzeba będzie kiedyś wprowadzić.
Ale wracając do naszej kajzerki vege (!) Cała prezentuje się bardzo ładnie. Pachnie świeżo i przyjemnie. Sam kotlet jest duży i gruby. Jest jednak suchy, klejący i ma nieco plastelinowatą konsystencję, a jego warstwa zewnętrzna jest twarda. Podczas jedzenia wyczujemy głównie pestki dyni i słonecznika oraz kaszę kuskus i pieprz. Nie można jednak zapominać, że kotlet jest jednym ze składników całego dania. Dlatego dodatki świeżych warzyw i keczupu sprawiają, że staje się on bardziej soczysty, a smak bardziej urozmaicony.
Co nam daje zakup kajzerki jaglanej vege sprzedawanej na stacjach Orlen?
- Urozmaicenie – tak.
- Smakowy zachwyt – nie.
- Jest wegetariańska – tak.
- Jest wegańska – tak, ale…
Nas ten produkt trochę rozczarował. Jednakże oprócz samego faktu, że w ogóle coś takiego można kupić na stacji benzynowej, jako gotowe danie wegetariańskie, przyjemnego wyglądu i zapachu, nie wyróżnia się niczym szczególnym. Dlatego wciąż najlepszym wyborem dla roślinożercy jest zatrzymanie na wybranej stacji Orlen Stop Cafe i zamówienie Wrap falafel, który pod wieloma względami jest najlepszym dostępnym w podróży produktem dla wegan.
Dziękujemy Zespołowi Promocji Produktów Pozapaliwowych i Usług firmy Orlen oraz pracownikom stacji benzynowej w Legionowie za udostępnienie składu i wartości odżywczych testowanych produktów 🙂
Agnieszka i Arek
blog wegański vegetest.pl
Gotowe dania wegetariańskie
PS
W tabelach podajemy skład i wartości odżywcze samego kotleta. Cena i rekomendacja dotyczą kotleta z warzywami i keczupem, ale bez bułki maślnej, sera i sosu paprykowego.
Orlen. Kajzerka jaglana vege
Skład
- Kasza kuskus (48,7%)
- Pestki dyni (8,1%)
- Pestki słonecznika ( 8,1%)
- Frytura (100% oleje roślinne i tłuszcze, E 900 – substancja przeciw pianotwórcza)
- Kasza jaglana
- Mąka kukurydziana
- Bułka tarta (mąka pszenna, sól, drożdże)
- Cebula, czosnek granulowany
- Pieprz czarny mielony
- Sól.
Wartości odżywcze
- Energia: 346 kcal
- Tłuszcz 19,4 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 5,26 g
- Węglowodany 36 g w tym cukier 0,6 g
- Białko 9,7 g,
- Sól 1,0 g
9 komentarzy
Może i dobra, ale za dużo kombinacji
Po ta bułka maślana? NIe mogli dać normalnej bułki do hamburgerów?
Szkoda ze nie ma zdjęcia tego kotleta jak wygląda… tak to nic nie widać
Ciężko było zrobić zdjęcie 🙁
Mi na stacji Orlen w Tarczynie zaproponowano bułkę sznytkę do tej kanapki, zamiast kajzerki maślanej. Sznytka jest bez masła 🙂 no i wtedy wystarczy wziąć bez sera i z ketchupem zamiast sosu paprykowego – i voila 🙂 Uwielbiam Orlen, niech jeszcze mleko sojowe wprowadzą do kawy i będzie bajka.
Ten Burger ma tylko 350 kcal ?
Ten Burger ma tylko 350 kalorii ?
W tabelach podajemy skład i wartości odżywcze samego kotleta, które otrzymaliśmy z Orlenu 🙂
Chętnie poznałbym skład kotleta z buraka – według mnie powinien być o wiele mniej kaloryczny.