Bez deka mleka. Kremowy z borowikami

bez deka mleka wegański blog

Nasza rekomendacja:
5.1 out of 6 stars (5,1 / 6)

Mleko i sery Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej z charakterystycznym znakiem łowiczanki w stylizowanym stroju ludowym są jednymi z najlepiej rozpoznawalnych produktów nabiałowych na rynku.

Mimo, że druga dekada XXI zbliża się ku końcowi, wciąż większość osób podejmuje swoje decyzje zakupowe kierując się wrażeniami powstającymi podczas pierwszego kontaktu z nieznanym produktem. A te w przypadku Bez deka mleka. Kremowy z borowikami są bardzo dobre. Estetyczna etykieta z kolorową, czytelną i rozpoznawalną w przyszłości grafiką, na modnym ciemnym tle zdecydowanie zachęca do kupienia. Tylko że kupić to jedno, spróbować drugie, a zjeść trzecie. Nam bardzo przypadł do gustu wygląd ogólny opakowania produktu. Nie próbuje ono udawać przed konsumentem produktu eko, naturalnego, ani przyrządzanego w domu przez kochaną babunię z kujaw (tak dla jasności: nie mamy nic do mieszkańców Kujaw). Etykieta stara się raczej mówić: “Nasz produkt jest cool. Jesteś weganinem? To zobacz, nasz produkt otrzymał V-Label i zawiera wiele ważnych dla Ciebie witamin”. Nam się to podoba. Kupujemy!

A teraz próbujemy. Pierwsze co nam przeszkadza to zamknięcie pudełka. Plastikowe wieczko łatwo się zdejmuje, ale bardzo trudno nakłada. A raczej, jak przekonaliśmy się otwierając po kilku godzinach lodówkę, nie nakłada się w ogóle 😂 Dlatego pod tym względem trudno jest ten produkt zarekomendować na weekendowy citybreak w Oslo lub plecakowe wyprawy w rodzime góry.

Otwieramy Bez deka mleka. Kremowy z borowikami i dalej jest fajnie. Krem ma biały kolor i widać kawałki grzybków. Konsystencja jest zbliżona do serków topionych, które kiedyś, za brzydkiej komuny zabierało się na citybreak do Węgorzewa. Zapach jest przyjemny i grzybowy. Próbujemy więc dalej. W ustach produkt jest gładki, śliski i szybko się rozpuszcza. Na podniebieniu osadza się delikatny tłusty film. Smak jest specyficzny i kojarzy się z typowym serem topionym z grzybami. Jeżeli celem OSM Łowicz było osiągniecie właśnie takiego smaku, to należą się słowa uznania! Mimo, że krem zawiera dużo soli (2 g w 100g) to smaku słonego raczej się nie wyczuwa. Do tego wyczuwalny “chłodny” słodki smak budzi skojarzenie…Lody śmietankowe! Bardzo ciekawe odczucie. To skojarzenie od razu przywołuje wspomnienie Harrego Pottera – skoro mogą być produkty wątróbkowe czy flaczkowe, dlaczego nie mogą być lody grzybowe? Ale tak poważnie, warto spróbować Bez deka mleka. Kremowy z borowikami żeby przekonać się jak wiele traciliśmy (większość osób wciąż traci) jedząc tradycyjne sery topione.

Czy Bez deka mleka. Kremowy z borowikami to dobra alternatywa dla sera? Może i tak, tylko po co? Naszym zdaniem to produkt oryginalny i wyróżniający się swoją smakowitością. Zdecydowanie warty polecenia.

Przyjrzymy się na koniec wadom i zaletom kremu:

Wady:

 • Skład. Mieszanka zagęszczająca: błonnik roślinny, skrobia ziemniaczana modyfikowana, karagen, guma guar – może odstraszyć wielu konsumentów. Biorąc pod uwagę fakt, że weganie to w większości świadomi konsumenci, skład może być głównym powodem ich rezygnacji z zakupu.
 • Wartości odżywcze. Wysoka zawartość tłuszczu (wyższa niż w wielu serach topionych), śladowa zawartość białka (kilkanaście gram w serach topionych), trzy razy niższa ilość wapnia nie przemawiają na korzyść tego produktu jako alternatywy dla tradycyjnych serów topionych.
 • Cena. Nie jest tanio.

Zalety:

 • Smakowitość jest zdecydowanie najmocniejszą strona tego produktu.
 • Wygląd ogólny: równa powierzchnia i kolor zachęcają do spożycia.
 • Konsystencja. Pod tym względem krem jest idealny.
 • Opakowanie. Chociaż wykonane z plastiku ma pięknie zaprojektowaną i wykonaną etykietę, która zdecydowanie zachęca do zakupu. Można nawet kupić jako “wkład” na imprezę 😀

Czy warto kupić Bez deka mleka. Kremowy z borowikami od OSM Łowicz? Naszym zdaniem tak. Ma wiele zalet, które jedynie przyćmiewa słaby skład. Jeżeli jednak należycie do osób, które uważają, że skoro przepisy dopuszczają dodawanie różnych substancji i spożywacie je w niewielkich ilościach, to nasza rekomendacja (5,1) jest skierowana do Was. Jeżeli uważanie inaczej odejmijcie jedną gwiazdkę 😉

Przed zakupem rozważcie wszystkie wady i zalety.

Dziękujemy OSM Łowicz za udostępnienie produktu do testów.

Agnieszka i Arek
blog wegański vegetest.pl

Ocena organoleptyczna

Przedmiot oceny Opis
Opakowanie Produkt zapakowany w opakowanie plastikowe wielokrotnego otwierania. Atrakcyjna, kolorowa i zachęcająca do kupienia etykieta. Barwa kremu biała z widocznymi drobnymi kawałkami grzybów. Na powierzchni widoczny płyn i nieznacznie rozwarstwienia.
Konsystencja i tekstura Zbliżona do serów topionych miękkich.
Zapach Przyjemny, świeży i grzybowy
Smak Specyficzny. Serowy i grzybowy. Wyczuwalny “chłodny” słodki smak lodów śmietankowych.
Alternatywa dla produktów niewegańskich Tak, dla niektórych serów topionych

Informacje dodatkowe

Obecność konserwantów Brak
Zawartość substancji zagęszczających Skrobia ziemniaczana modyfikowana, karagen, guma guar
Obecność substancji, które mogą wywoływać reakcje alergiczne u osób uczulonych. Brak
Informacje (zastrzeżenia) producenta Bez soi i glutenu, bogate w wit. z grupy B, Żródło wapnia, idealny na kanapki.
Przechowywanie +2 do +8. Po otwarciu spożyć w ciągu 48 godzin
Odpowiedni w diecie bezglutenowej Tak

Przedział cenowy – Drogi

7,49 zł za opakowanie – 49, 93 zł za kg.

Producent: OSM Łowicz

Bez deka mleka. Kremowy z borowikami

7,50 zł - 150 g
7.4

Skład

5.5/10

Wrażenia konsumpcyjne

9.0/10

Wartości odżywcze

5.5/10

Opłacalność

7.5/10

Smakowitość

9.5/10

Skład

 • Tłuszcz kokosowy
 • Mieszanka zagęszczająca: błonnik roślinny, skrobia ziemniaczana modyfikowana, karagen, guma guar
 • Przyprawy smakowe: susz grzybowy, aromat borowika
 • Sól
 • Wapń, stabilizator: CaCl
 • Witaminy: niacyna, kwas pantotenowy, B6, B12, kwas foliowy, biotyna
 • Regulator kwasowości: kwas cytynowy

Wartości odżywcze

 • Energia: 271 kcal
 • Tłuszcz: 21 g (kwasy tłuszczowe nasycone 17 g)
 • Węglowodany: 20 g (cukry 0,2 g)
 • Białko: 0,4 g
 • Sól: 2,0 g
 • Wapń: 126 mg
 • Niacyna: 5,28 mg
 • Kwas pantotenowy: 3,6 mg
 • Witamina B6: 0,462 mg, Wit. B12: 0,975 µg
 • Kwas foliowy: 0,132 mg, Biotyna: 0,0166 mg

Inne wegańskie produkty

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *