Wiem co jem! Super krówka kakao

Nasza rekomendacja:
4.8 out of 6 stars (4,8 / 6)

Weganie wiedzą jak to jest kiedy przychodzi się na przyjęcie, na którym królują torty, serniki, karpatki, makowce, stefanki, pączki itd. Chciałoby się wszystkiego spróbować, ale skład każdego z tych łakoci większość świadomych konsumentów (nie tylko wegan) zwyczajnie przeraża.  Mieszanina mąki, mleka, żółtek, masła i ogromnej ilość cukru raczej nikomu na zdrowie nie wyjdzie. Wiele osób twierdzi, że raz na jakiś czasami można sobie pozwolić. No jeżeli faktycznie jest to “raz na jakiś czas”, czyli raz, dwa razy do roku to czemu nie. Jednakże większość osób raczy się takimi przyjemnościami kilka razy w tygodniu. Czy można bezkarnie jeść słodycze? Pytanie retoryczne 😀 Prawie wszyscy wiedzą, że nie, ale większość i tak je spożywa.

Ten długi wstęp jest wynikiem refleksji, które naszyły mnie w trakcie degustacji Super krówki firmy Me gusto. Biedne krówki, czekały na swoją kolejkę do przetestowania bardzo długo. Średnio 60 gramów cukru w 100 gramach produktu to naprawdę sporo. Fakt, że w dwóch czy trzech sztukach ilość cukru nie jest aż tak duża jakoś do nas nie przemawiał. Ale w końcu dzień testu nastąpił. Najpierw przeczytaliśmy skład i pozytywnie nas zaskoczył. Zamiast występującego zazwyczaj w tego typu produktach białego cukru znajduje się cukier kokosowy, który to stał się ostatnio popularny ze względu na niski indeks glikemiczny, a dzięki temu mogą go spożywać diabetycy. Obecność w składzie cukru kokosowego brzmi zachęcająco, tym bardziej że ma mniej kalorii od cukru białego i zawiera białko (niewiele, ale jednak). Brzmi zachęcająco, ale wciąż jest to cukier, składający się w większości z sacharozy. Wniosek: jest lepiej, ale nie na tyle, że jeść te krówki do woli. W składzie znajdziemy także syrop ryżowy (zawiera maltozę), proszek kakaowy, gumę arabską (wbrew obiegowym opiniom nie jest szkodliwa, a wręcz posiada właściwości prozdrowotne) i białko słonecznika… Do tego wszystkie składniki pochodzą z upraw ekologicznych, o czym świadczy umieszczony na opakowaniu certyfikat. Zatem skład jest dobry. A na pewno o niebo lepszy niż skład tradycyjnych krówek. To samo zresztą dotyczy wartości odżywczych.

A smakowitość? Krówki “Super krówka kakao” są bez wątpienia słodkie. Co prawda najmniej ze wszystkich testowanych trzech smaków, ale słodycz jest wyraźna. Osobiście nie lubię aż tak słodkich produktów, ale to tylko mój gust. Agnieszce odpowiadały bardziej. Na szczęście oprócz słodkości można wyczuć lekką nutę goryczy, która nieco ów smak odświeża. Podczas spożywania możemy wyraźnie wyczuć kakao a także delikatnie kawę i wiórki kokosowe. To wszystko w sumie sprawia, że smak jest ciekawy i intrygujący. Konsystencja jest wręcz idealna, bo krówka ani nie ciągnie się, a ani nie jest krucha. Jest zwarta i miękka. Jednak podczas jedzenia ma tendencje do przyklejania się do zębów.

Gdybym miał porównać tradycyjną krówkę do Super krówki, to ta wegańska krówka jest zdecydowanie bardziej super😀 No może z wyjątkiem ceny, która potrafi w niektórych sklepach poszybować nawet do 10,99 zł za opakowanie ( 73,26 zł za kg!).

To jeden z nielicznych łakoci wegańskich, na które można sobie od czasu do czasu pozwolić. Pod warunkiem oczywiście, że lubicie lekko gorzkawy smak kakao i kawy. Jeżeli nie, zachęcamy Was do zapoznania się z testami dwóch pozostałych smaków: Kokosa i Toffi. Chociaż z drugiej strony cena potrafi skutecznie schłodzić zapędy do nadmiernego spożycia krówek 🙄

Krówki można zakupić w sklepie internetowym Organic24.

Arek i Agnieszka
Wegański blog Vegetest.pl

Dziękujemy firmie Me gusto za udostępnienie produktu do testów.

Ocena organoleptyczna

Przedmiot oceny Opis
Opakowanie Opakowanie zbiorcze zawierające 150 g krówek. Foliowe. Łatwo ulega niekontrolowanemu  rozerwaniu przez co nie nie nadaje się do dalszego przechowywania krówek. Pojedyncze krówki opakowane w zadrukowaną folię aluminiową pokrytą papierem z wierzchu i folią PVC. Etykiety: na obu opakowaniach czytelne. Grafika prosta, nieco siermiężna. Łatwo rozpoznawalna, typowa dla wyrobów z tej serii.
Wygląd ogólny Krówka to prostopadłościan w kolorze ciemnobrązowym. Błyszcząca. Widoczne dziurki po pęcherzykach powietrza.
Konsystencja i tekstura Zwarta i lekko miękka. Nie ciągnąca się i nie sucha. Podczas jedzenia lekko klejąca osadzająca się na zębach.
Zapach Własny, specyficzny. Wyczuwalne wyraźnie: kokos, kakao i karmel.
Smak Własny, specyficzny. Bardzo słodka, gorzkawa. Wyraźny smak kakao, lekko kawy i wiórków kokosowych.
Alternatywa dla produktów niewegańskich Tak. Bardzo dobra dla tradycyjnych krówek, toffi itp.

Dodatkowe informacje

Waga 150 g
Obecność konserwantów i/lub przeciwutleniaczy Brak
Zawartość substancji zagęszczających Brak
Obecność substancji, które mogą wywoływać reakcje alergiczne u osób uczulonych. Brak. Z wyjątkiem zastrzeżeń producenta.
Informacje (zastrzeżenia) producenta Może zawierać sezam
Przechowywanie Temperatura pokojowa
Odpowiedni w diecie bezglutenowej Tak

Przedział cenowy – Bardzo drogi
8,99 zł za opakowanie – 59,93 za kg.

Producent: Me gusto Sp. z o.o.

Wiem co jem. Super krówka kakao

8,99 zł - 150 g
7.9

Skład

8.5/10

Wrażenia konsumpcyjne

8.0/10

Wartości odżywcze

7.5/10

Opłacalność

7.0/10

Smakowitość

8.5/10

Skład

 • Cukier kokosowy*
 • Mleko kokosowe w proszku*
 • Syrop ryżowy*
 • Proszek kakaowy o obniżone zawartości tłuszczu 4,8%
 • Białko słonecznika*
 • Guma Arabska (błonnik z akacji*)
 • * składniki pochodzące z upraw ekologicznych

Wartości odżywcze

 • Energia: 383 kcal
 • Tłuszcz: 12 g (kwasy tłuszczowe nasycone 11 g)
 • Węglowodany: 61 g (cukry 53 g)
 • Białko: 5,1 g
 • Błonnik: 4,8 g
 • Sól: 0,72 g
 • Fosfor: 167 mg
 • Magnez: 76 mg
 • Potas: 656 mg

Inne wegańskie produkty

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *