IKEA. Lody wegańskie truskawkowe

Nasza rekomendacja:
5.3 out of 6 stars (5,3 / 6)

Wegańskie lody truskawkowe z IKEA stały się ostatnio jednym z najczęściej poszukiwanych produktów wegańskich w sieci.  Postanowiliśmy, że wybierzemy się do IKEA żeby sprawdzić czy warte są tak dużego zainteresowania. Przyznam, że nie było łatwo. Pierwsza wyprawa do najbliższego sklepu IKEA w Markach skończyła się nieplanowanymi zakupami. Niestety wśród nich nie było lodów wegańskich. Bo lodów wegańskich … nie było 🙄

Druga wizyta, kilka dni później, również nie dała nam odpowiedzi, ponieważ automat z lodami był nieczynny. I dotyczyło to tylko lodów wegańskich 😉 Dopiero dzisiaj udało nam się trafić na działający automat i mogliśmy spróbować lodów w sklepie w Jankach.

Pierwsze wrażenie? Bardzo pozytywne. Jak wiadomo IKEA to bardzo dobrze przemyślany biznes ukierunkowany na potrzeby klientów. Automat wydający lody 🍦 działa bardzo dobrze i jego obsługa na pewno nie przysporzy nikomu kłopotów.

Lody wegańskie w Ikea podane były w niejadalnym kubku. Szkoda, bo wiemy, że można je także dostać w wafelku i chcieliśmy spróbować ich właśnie w tej “pełnej wersji”. No cóż dobrze, że w ogóle były 😁

W sumie lody nas rozczarowały i zachwyciły jednocześnie. Jeżeli, podobnie jak my, spodziewacie się, że lody wegańskie z IKEA to produkt porównywalny do lodów wegańskich Ben & Jerry’s to musimy Was rozczarować. Te lody to w zasadzie sorbet truskawkowy. Jak wiadomo sorbety można kupić nie tylko niemal wszędzie, ale także o wielu smakach, a nie jedynie truskawkowym. Oczywiście nie ma nic złego w dobrym sorbecie, tym bardziej, że jest wegański 😉

Ale czy sorbet truskawkowy, tylko dlatego, że sprzedaje go IKEA, wart jest zamieszania jakie wokół niego powstało w mediach społecznościowych? Wbrew pozorom odpowiedź nie jest jednoznaczna. Okazuje się bowiem, że ten sorbet nie jest jednym z typowych sorbetów, które znamy i jemy od lat. Większość sorbetów obecnych na rynku to, za przeproszeniem, słodkie, zmrożone i rozwodnione “ulepki”, których nie da się czasami zjeść. O składzie nie wspominając, bo najczęściej są one połączeniem wody, soku owocowego, cukru i substancji zagęszczających. 

Lody wegańskie z IKEA mają przyzwoity (jak na lody) skład, przyjemny truskawkowy zapach i zrównoważony, niezbyt słodki smak. Ich konsystencja jest czymś pośrednim pomiędzy lodami mlecznymi, a sorbetem. Wynika ona z zastosowania w produkcji puree truskawkowego i dobrze przemyślanego zestawu substancji zagęszczających. Właśnie to oraz brak w składzie cukru i sztucznych substancji słodzących sprawia, że jest to produkt godny polecenia.

Upraszczając można powiedzieć, że IKEA udostępniła nam w dobrej cenie produkt bardzo dobrej jakości, który swoją konsystencją jest bardziej podobny do lodów tradycyjnych niż do sorbetów.

Naszym zdaniem wegańskie lody truskawkowe z IKEA to produkt warto wysokiej rekomendacji.

Ciekawi nas Wasza ocena wegańskich lodów z Ikea. Czekamy na opnie i komentarze.

Agnieszka i Arek

wegański blog vegestest.pl

Ocena organoleptyczna

Przedmiot oceny Opis
Opakowanie/etykieta Papierowy  powlekany kubek
Wygląd ogólny Typowy dla lodów typu Carpigiani. Kolor różowy. Zachęcający do spożycia.
Konsystencja i tekstura Puszysta. Szybko rozpuszcza się w ustach. Zbliżona do lodów tradycyjnych. Nieznacznie wodnista. Nie zmrożona.
Zapach Typowy dla lodów truskawkowych. Dominuje zapach truskawek.
Smak Zdecydowanie truskawkowy  słodki. Lekko kwaskowaty.
Alternatywa dla produktów niewegańskich Dobra dla lodów truskawkowych.

 

Informacje dodatkowe

Obecność konserwantów Brak
Zawartość substancji zagęszczających Mączka chleba świętojańskiego, guma guar.
Obecność substancji, które mogą wywoływać reakcje alergiczne u osób uczulonych Soja, gluten
Informacje (zastrzeżenia) producenta Brak
Przechowywanie nd.
Odpowiedni w diecie bezglutenowej Nie

Przedział cenowy – Średni

2,00 zł za porcję –33,33 zł za kg.

Producent: IKEA 
Zakupiono: IKEA Janki

IKEA. Lody wegańskie truskawkowe

2,00 zł - 60 g.
7.6

Skład

7.0/10

Wrażenia konsumpcyjne

8.5/10

Wartości odżywcze

5.0/10

Opłacalność

8.6/10

Smakowitość

9.0/10

Skład

 • Woda
 • Puree truskawkowe 30%
 • Naturalny słodzik węglowodany 18g w tym cukry 14g, (z jabłka)
 • Skoncentrowany sok zBjałych winogron
 • Stabilizatory (hydroksypropylometyloceluloza, mączka chleba świętojańskiego, guma guar),
 • Aromat naturalny
 • Skoncentrowany sok z buraków

Wartości odżywcze

 • W 1 porcji
 • Energia: 85 kcal
 • Tłuszcz <0,5g w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0,2g
 • Węglowodany 18g w tym cukry 14g
 • białko 0,7g
 • Sól 0,04g

Inne wegańskie produkty

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *