Bakalland Ba! 5 zbóż wiśnia i amarantus

Nasza rekomendacja:
3.9 out of 6 stars (3,9 / 6)

Ba! 5 zbóż wiśnia i amarantus firmy Bakalland to kolejny z bogatej oferty batoników z ziarnami. Niosą one potencjalnym konsumentom obietnicę zdrowej przekąski. Jest błonnik, nie ma niezdrowych kwasów tłuszczowych, nie ma cukru ani syropu glukozowego… Można kupować i jeść bez wyrzutów sumienia. Samo zdrowie! Czy aby na pewno?

Jeżeli poszukujemy w tego typu przekąskach panaceum na niezdrowy styl odżywiania, to na pewno nie tędy droga. Odpowiedniego, zbilansowanego odżywiania nie zastąpią żadne suplementy i leki, a tym bardziej „zdrowe przekąski”. Tym bardziej, że deklarowany przez producenta brak tłuszczów utwardzonych może być komunikatem mylącym. Faktycznie, zgodnie z podanym składem, batonik nie zawiera utwardzanych tłuszczów tylko olej palmowy. Na temat oleju palmowego trwa dyskusja i wciąż docierają do nas nowe badania. O ile olej palmowy surowy dostracza wielu innych składników (karotenoidy, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach), o tyle olej rafinowany, chociaż nie jest utwardzany jest ich pozbawiony. Producent nie podaje jaki olej palmowy wchodzi w skład batoników. Można jednak przyjąć, że raczej nikt nie ucierpi na zdrowiu zjadając w jednym batoniku 1,36 gr tłuszczu, z czego kwasy tłuszczone nie stanowią nawet 0,5 grama.

Jeśli chcemy sobie raz na jakiś czas urozmaicić dietę, przekąsić coś „w biegu”, to na pewno batonik firmy Bakalland będzie lepszym rozwiązaniem niż pączek, słodka bułka, batonik mleczny lub frytki.

Batonik Ba! 5 zbóż wiśnia i amarantus jest bardzo przyjemną przekąską. Słodką, kwaskowatą i mocno owocową. Ta jego „owocowość” jest wg mnie troszkę za bardzo wyeksponowana. Silny aromat wiśniowy (jak podaje producent – naturalny) zdecydowanie się narzuca. Czy jest to wada? Z punktu widzenia polskiego konsumenta, który lubi produkty słodkie i bardzo owocowe, raczej nie.

Być może ze względu na obecność amarantusa w połączeniu z sorbitolami maltitolami batonik jest bardzo higroskopijny. Gdy poleży prze dwie, trzy minuty bez opakowania zaczyna szybko pochłaniać z otocznia wilgoć. Traci całą swoja pierwotną teksturę i staje się…gumowy. Dlatego należy go spożyć jak najszybciej i najlepiej nie wyjmując w całości z opakowania.

Ocena organoleptyczna

Przedmiot oceny Opis
Opakowanie Grafika etykiety w bardzo przyjemnej kolorystyce. Przemyślana i czytelna. Aż się chce sięgnąć po batonik. Prosta i krótka treść sugeruje, co znajduje się w środku.
Wygląd ogólny Typowy dla produktów nie przetworzonych. Widoczne całe kawałki składników.
Konsystencja i tekstura Konsystencja typowa dla tego typu wyrobów. Batoniki twarde, kruche, łamliwe. Klejące. Po chwili wchłaniają wilgoć i staja się miękkie. Wymaga długiego żucia. Przyklejają się do zębów.
Zapach Wiśniowy i chryzantemowy.
Smak Słodki i kwaskowaty. Mocno wiśniowy, trochę nienaturalny. Zbożowy, można wyczuć smak amarantusa.
Alternatywa dla produktów niewegańskich Brak

 

Informacje dodatkowe

Obecność konserwantów Brak
Zawartość substancji zagęszczających Brak
Obecność substancji, które mogą wywoływać reakcje alergiczne u osób uczulonych. Może zawierać orzeszki zmienne, mleko, soję, sezam (informacja producenta)
Informacje (zastrzeżenia) producenta Bez dodatku cukrów, bez syropu glukozowego, bez tłuszczów utwardzanych, naturalny błonnik, nasiona amarantusa.
Przechowywanie Przechowywać w suchym, chłodnym miejscu.
Odpowiedni w diecie bezglutenowej Nie

 Przedział cenowy – Drogi

1,59 zł za opakowanie – 53,00 zł za kg.

 

Producent: Bakalland S.A.

Zakupiono: Sklep Netto

Bakaland Ba! 5 zbóż wiśnia i amarantus

1,59 zł – 30 g
6.5

Skład

6.0/10

Wrażenia konsumpcyjne

7.0/10

Wartości odżywcze

7.0/10

Opłacalność

5.5/10

Smakowitość

7.0/10

Skład

 • Składniki zbożowe 45,9% (płatki owsiane pełnoziarniste, ziarno pszenicy, ryż, ziarno żyta krojone, ziarno owsa krojone, kasza jęczmienna)
 • inulina, maltodekstryna, substancja wiążąca: malititole
 • wiśnie liofilizowane kawałki 4,4%
 • ekspandowane nasiona amarantusa 2%
 • olej palmowy
 • substancja utrzymująca wilgoć: sorbitole
 • regulator kwasowości: kwas cytrynowy
 • naturalny aromat wiśniowy
 • Sól

Wartości odżywcze

 • Energia: 372 kcal
 • Tłuszcz 4,1 g (kwasy tłuszczowe nasycone 1,4 g)
 • Węglowodany 76 g, (w tym cukry 20 g)
 • Błonnik 5,2 g
 • Białko 5,8 g
 • Sól 0,14 g

Inne wegańskie produkty

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *